Cześć, jestem Hela! W tej rubryce chciałabym opowiedzieć o mojej pasji, czyli pieczeniu oraz o pracy z kremem i lukrem. Ponieważ mamy jesień, na początek powiem trochę o jesiennych ciastach i przekąskach. Pierwszym ciastem jest oczywiście ciasto dyniowe, idealne na przyjęcia i zwykłe jesienne popołudnia. Następnym ciastem jest oczywiście ciasto cytrynowe i pomarańczowe, choć te ciasta są bardziej letnie, to idealnie wpasują się np. na przyjęcie lub herbatkę u znajomych :)
A teraz powiem coś o przekąskach na jesienne dni, na pierwszym miejscu są babeczki czyli przysmak każdego dziecka, nastolatka czy dorosłego, babeczki mogą być różne:
cytrynowe, dyniowe, czekoladowe, waniliowe, imbirowe (fuu) i owocowe (moje ulubione). Mam nadzieję, że Wy też lubicie te przysmaki?
Wszystkie te pyszności świetnie nadają się na przyjęcie z okazji Halloween - a to już pod koniec października! Wystarczy udekorować babeczki lub ciasto w “straszny” sposób, zgodnie z tym co podpowiada nam wyobraźnia, np. dodając cukrowe straszne oczy albo z ciemnego ciasta zrobić “sztuczną ziemię”, rysując czekoladową pajęczynę.
PRZEPIS NA…
Halloweenowe ciasto dyniowe
Aby zrobić miąższ z dyni wystarczy pokroić ją (w całości lub połowę) na mniejsze kawałki, ze skórą, te kawałki ułożyć na blasze przykrytej papierem do pieczenia, a następnie piec w piekarniku w ok. 190 stopniach. Po 30 minutach ostrożnie wyjąć z piekarnika, przestudzić, zdjąć skórkę (teraz odejdzie łatwo) i kawałki miąższu zmiksować w misce blenderem ręcznym lub rozgnieść widelcem na gładką pulpę.
Aby zrobić ciasto:
Do miski wbijamy 3 całe jajka, wsypujemy cukier i miksujemy mikserem aż mieszanka będzie jasna. Dodajemy olej i dalej ostrożnie miksujemy. W drugiej misce mieszamy suche składniki: mąkę, sodę, cukier waniliowy i cynamon. Wsypujemy do miski ze składnikami mokrymi i miksujemy. Na koniec dodajemy pulpę dyniową i mieszamy łyżką aż składniki się połączą.
Ciasto wykładamy do wybranej formy, najlepiej do formy na babę z kominkiem, wcześniej nasmarowanej masłem i obsypanej mąką lub kaszą manną.
Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w 180 stopniach ok. 45 minut.
Po tym czasie robimy test suchego patyczka, czyli delikatnie wbijamy np. patyczek od grillowania do ciasta. Jeśli jest suchy - ciasto jest gotowe i można je wyjąć.
Dekorujemy dopiero gdy przestygnie (ok. godzinę). Idealna będzie tu polewa czekoladowa (można użyć gotowej).
Helena Druś (6E)