^  góra strony

 • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2018/2019 NR 1 - Pierwszy pies

Coraz więcej ludzi decyduje się na posiadanie psa. Robią to z różnych powodów. Jednym z nich jest chęć posiadania przyjaciela, z którym można by uprawiać sport, bawić się albo po prostu poleniuchować na kanapie. Na decyzję, jakiego psa weźmiemy do domu, ma wpływ wiele czynników, np. nasz tryb życia, miejsce zamieszkania i wiek.

22Szczeniaki z hodowli będą na pewno świetnym wyborem dla młodych i aktywnych osób, a także tych dorosłych, którzy będą potrafili zapewnić im odpowiednią porcję ruchu i poświęcić wystarczająco dużo czasu.

Decydując się na starszego pieska ze schroniska, musimy być świadomi, że może być to piesek, który w swoim życiu wiele przeszedł i może wymagać szczególnej miłości czy uwagi. Będzie on idealnym towarzyszem dla osób starszych lub leniwych. Na pewno z chęcią poleży na kolanach w zimowy wieczór przed kominkiem i nie będzie wymagał zbyt dużej ilości ruchu. Taki wybór to bez wątpienia dobry uczynek, ponieważ tym sposobem możemy zaoferować szczęście żywej istocie.

Podsumowując, uważam, że wybór odpowiedniego dla siebie psa musi być odpowiedzialną i przemyślana decyzją, z uwzględnieniem swoich warunków życia.

Lena Szczepanek (8d)

2018/2019 NR 1 - Mali bohaterowie

Malala Yousafzai - pakistański symbol walk o prawa kobiet

Malala urodziła się 12 lipca 1997 r. w Mingorze. Jej historia zaczęła się od zwykłego bloga, w którym otwarcie opisywała swoje poglądy dotyczące edukacji kobiet.

21Jej aktywność w sieci nie uszła uwadze talibów. Blogerka ściągneła na siebie ich gniew. Z drugiej jednak strony uzyskała rozgłos i poparcie amerykańskich mediów. Malala szybko zyskała popularność wśród rodaków, a nawet wzbudziła podziw prezydenta Stanów Zjenoczonych – Baraka Obamy, o czym mogła świadczyć między innymi jej wizyta w Białym Domu. Malala została nominowana do wielu nagród, w tym Pokojowej Nagrody Nobla.

9 października 2012 r., w drodze powrotnej ze szkoły, talibowie dokonali zamachu na szesnastoletnią Malalę i jej przyjaciółki. Dziewczyna została postrzelona w głowę i szyję. Na szczęście przeżyła zamach. Po ciężkiej walce o powrót do zdrowia nadal kontynuowała swoją działalność, walcząc o prawa kobiet. W 2013 roku jej fani doczekali się książki „To ja, Malala”, na podstawie której w 2015 roku nakręcono film. Mimo wszystkich trudności oraz długiej i ciężkiej rehabilitacji Malala w 2017 roku rozpoczęła studia w Oksfordzie.

Historia Malali pokazuje nam, że w życiu czeka nas wiele przeszkód i nieprzychylnych osób. Ale jeśli nie będziemy bierni i stawimy czoło przeciwnościom, to uda nam się osiągnąć upragniony cel, spełnić marzenia, a nawet zmienić świat.

Maja Siatkowska (8d)

2018/2019 NR 2 - Mali bohaterowie: Iqbal Masih

Iqbal Masih - chłopiec, który wyzwolił trzy tysiące niewolników

Iqbal pochodził z biednej pakistańskiej rodziny mieszkającej we wsi Muridke, jednak prędko przestał do niej należeć. Dlaczego? Ponieważ w wieku czterech lat został sprzedany przez rodziców Mafii Dywanowej, organizacji wykorzystującej dzieci do ciężkiej, wielogodzinnej, niewolniczej pracy. W wieku 10 lat wreszcie udało mu się uciec z fabryki dywanów. Skutkiem jego wyczerpującej pracy w niehumanitarnych warunkach było ogromne niedożywienie. Iqbal w wieku lat dwunastu wyglądał jak wychudzony sześciolatek.

21Iqbal zaangażował się w pracę FWPD (Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci). Przedstawiał problem niewolnictwa w wielu europejskich krajach i Stanach Zjednoczonych. Dzięki zaangażowaniu i nagłośnieniu problemu udało się uwolnić około trzech tysięcy niedożywionych, ledwie żywych dzieci.

Niestety żądna zemsty Mafia Dywanowa dokonała udanego zamachu na nastolatka podczas Wielkanocy w 1995 roku. Iqbal został zamordowany w swoim rodzinnym domu.

Iqbal zdobył wiele nagród i zainspirował wielu ludzi do walki z niewolnictwem. Jedną z takich osób był dwunastolatek, Craig Kielburger. Założył on do dziś działającą organizację Free The Children.

Iqbala nie ma już z nami na świecie, ale pamięć o nim pozostaje nadal w sercach wielu Pakistańczyków. Historią Iqbala bardzo przejęli się również uczniowie jednej ze szkół w Quincy (USA). Dzieci uzbierały znaczną sumę pieniędzy, aby w Pakistanie powstała szkoła upamiętniająca Iqbala - wyjątkowego chłopca. Chłopca, który miał odwagę ujawnić światu straszną historię niewolnictwa dzieci. Dzięki temu wiele z tych dzieci wróciło do swoich rodzin.

Maja Siatkowska (8d)

2018/2019 NR 2 - Psy i święta

12W święta wszyscy bardzo lubimy zjeść dużo smakowitych i pachnących potraw. Nierzadko zdarza się, że częstujemy nimi naszych czworonożnych przyjaciół, mówiąc: „Też należy mu się coś od życia”. Może to prawda, ale na pewno nikt nie chce zafundować swojemu psu bólu brzucha czy niestrawności!

Polska kuchnia na specjalne okazje nie stroni od tłustych mięs, ciast, kiełbas czy rozmaitych przypraw. Zaserwowanie psu mocno wysmażonych i przyprawionych potraw może skończyć się nawet rozstrojem żołądkowo-jelitowym. Najbardziej trujące dla psa są takie składniki jak: cytrusy, czekolada, kapusta z grochem, winogrona, rodzynki, orzechy, grzyby jadalne, szynka, kiełbasa i alkohol. Nie twierdzę, że w święta nie można dać psu czegoś specjalnego. Oczywiście, że można, ale powinny być to produkty niesmażone i bez przypraw, takie jak ryż z kurczakiem i marchewką lub inne gotowane potrawy czy w niewielkich ilościach nabiał i owoce. Będzie to zdrowa i smaczna odmiana dla Twojego pupila.

Lena Szczepanek (8d)

2018/2019 NR 3 - Mali bohaterowie: Nkosi Johnson

Nkosi Johnson (Xolani) - symbol walki dla osób chorych na AIDS i HIV.

Nkosi urodził się 4 lutego 1989 r. w Południowej Afryce we wsi blisko miejscowości Dannhauser. Tak jak matka, Nkosi był nosicielem wirusa HIV*.

Praktykant Związku Publicznego Gail Johnson zaadoptował chłopca, gdy matka z powodu choroby nie mogła się nim już zajmować.

22

W 1997 r. jedna ze szkół w Johannesburgu odmówiła przyjęcia Nkosiego do grona uczniów z powodu bycia nosicielem wirusa HIV. Odmowa edukacji z powodu stanu zdrowia jest niezgodna z konstytucją, dlatego szkoła musiała odwołać swoją decyzję i chłopiec mógł zacząć uczęszczać do szkoły.

Matka chłopca zmarła, gdy ten rozpoczął pierwszy rok edukacji.

Nkosi wraz ze swoją zastępczą matką założył ośrodek dla matek i dzieci zarażonych wirusem HIV nazwany ,,Nkosi's Heaven''. Chłopiec był również uczestnikiem i mówcą podczas trzynastej Międzynarodowej Konferencji o AIDS. Jego ostatnie wypowiedziane podczas tego wydarzenia słowa brzmiały:

Care for us and accept us — we are all human beings. We are normal. We have hands. We have feet. We can walk, we can talk, we have needs just like everyone else — don't be afraid of us — we are all the same!

Stan zdrowia Nkosi'ego dość szybko pogarszał się, lecz dzięki podawanym mu lekom mógł jeszcze aktywnie funkcjonować w domu i w szkole.

Nkosi zmarł 1 czerwca 2001 i został pochowany na Cmentarzu Westpark w Johannesburgu.

Nkosi był najdłużej żyjącym dzieckiem z HIV i AIDS na świecie. Za swoją działalność został pośmiertnie oznaczony nagrodą International Children's Peace Prize .

*Najlepiej poznana współczesna epidemia. Szacuje się, że w wyniku jej zmarło około 40 milionów ludzi na całym świecie.

Maja Siatkowska (8d)

2018/2019 NR 3 - Dotyk i pieszczoty – co znaczą dla psa?

Każdemu z nas – zarówno tym, którzy posiadają czworonożnych przyjaciół, jak i tym, którzy ich nie mają – zdarzyło się pogłaskać psa po głowie bądź podrapać za uszami. Oczywiście chodzi nam o to, by sprawić pupilom przyjemność. Niestety nie każdy z nas wie, jak to robić. Należy przede wszystkim wiedzieć, co poszczególne gesty znaczą.

21Na przykład, nigdy nie powinno się głaskać psa po kłębie (karku) i grzbiecie, ponieważ psy odbierają to jako: „Jestem od ciebie lepszy, większy i silniejszy. Masz się mnie bać”. Wtedy możemy zaobserwować, że pies pochyla głowę i się od nas odsuwa.

Gdy zwierzak dobrze się zachowa lub świetnie wykona sztuczkę, możemy pogłaskać go po klatce piersiowej, mówiąc: „Brawo, dobry piesek”. A gdy się czegoś przestraszy, pogłaszczmy go po boku, uspokajając słowami: „Spokojnie, wszystko jest dobrze, a ja jestem przy tobie”.

Podsumowując, apeluję do Was: głaszczcie, ale myślcie o tym, co czuje zwierzak.

Lena Szczepanek (8d)

2018/2019 NR 4 - Mali bohaterowie: Thandiwe Chama

Thandiwe urodziła się 15 lutego 1991 r. w Zambii.

Gdy miała osiem lat, szkoła, do której uczęszczała, została zamknięta. Nie spodobało się to dziewczynce i jej kolegom, więc w liczącej około 60 osób grupie ruszyli na poszukiwania nowego ośrodka edukacji. 

W tym samym roku wszyscy zostali przyjęci do Cecup Jack School. Dostanie się do szkoły było dla Thandiwe inspiracją, aby walczyć o prawo do edukacji dla wszystkich dzieci i o prawa dla dzieci z AIDS, które zostały wykluczone z życia społecznego.

Thandiwe udała się również do jednego z urzędników państwowych, prosząc o nowy budynek szkolny. Dzięki temu lekcje odbywały się w bardziej komfortowych warunkach.

W 2007 r. otrzymała nagrodę Children’s Peace Prize za między innymi współtworzenie i wydanie broszury ,,Kurczaki z AIDS’’, która miała na celu uświadomienie ludzi o niebezpieczeństwach związanych z tą chorobą.

Maja Siatkowska (8d)

 • s8e2.jpg
 • s1e6.jpg
 • s3e1.jpg
 • s7e5.jpg
 • s2e5.jpg
 • s1e2.jpg
 • s7e1.jpg
 • s9e3.jpg
 • s9e2.jpg
 • s1e4.jpg
 • s6e5.jpg
 • s5ws.jpg
 • s1e5.jpg
 • s5e2.jpg
 • s8e1.jpg
 • s5e5.jpg
 • s3e3.jpg
 • s6wv.jpg
 • s3e2.jpg
 • s5e4.jpg
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.