^  góra strony

  • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

2018/2019 NR 3 - Anja Rubik

Wielu młodych ludzi omija lekcje WDŻ, twierdząc, że wszystko na temat seksualności człowieka już wie. Dorośli, wierząc w to, sprawę przyjmują za pewnik, ale czy faktycznie tak jest? A może wszyscy w tematach intymnych mamy braki i dlatego, wstydząc się, tak chętnie omijamy „niebezpieczne” rozmowy. Właśnie na ten temat powstała książka Anji Rubik #sexedPL, którą osobiście przeczytałam. Pani Rubik chce uświadamiać nie tylko młodzież, ale także dorosłych na temat seksualności, bliskości między dwojgiem ludzi i bezpieczeństwie. Dlatego przeprowadziłam dla Was wywiad z autorką tej głośnej i chętnie czytanej ostatnio lektury.

Książkę kupują i czytają nie tylko nastolatkowe, ale także ludzie dorośli. Czy to Panią zaskoczyło, że im także często brakuje wiedzy z tematu seksualności człowieka?

Nie, nie zaskoczyło mnie to w ogóle ;). Dorośli kupują tę książkę, ponieważ problem edukacji seksualnej nie jest problemem tylko Waszego - młodego pokolenia, ale wielu generacji wstecz. Tak samo jak ja, tak i moja starsza siostra, a nawet rodzice czy babcia nie mieliśmy edukacji seksualnej. Stąd jest to problem, który istnieje od lat. To, że ktoś rozpoczyna aktywność seksualną, nie oznacza, że przeszedł kurs edukacji seksualnej. Ja także nauczyłam się bardzo wiele podczas tworzenia książki #sexedPL. Dzięki rozmowom m.in. z Agatą Loewe czy Alicją Długołęcką zrozumiałam wiele kwestii związanych z poznawaniem samej siebie czy relacji, które tworzymy z innymi ludźmi.

Najczęściej opinie na temat dzieła są bardzo pozytywne, ale zdarzają się też ataki na Panią, zwłaszcza w sieci. Jak się Pani do tego odnosi, jak skutecznie radzić sobie z hejtem?

Jestem bardzo otwarta na konstruktywną krytykę. Zastanawiam się nad opinią drugiej osoby i wyciągam z niej wnioski, ale tylko jeśli jest to kulturalna wymiana spostrzeżeń. Natomiast, jeśli mam do czynienia po prostu z pustym hejtem, czyli bezsensownymi i agresywnymi komentarzami w sieci, to zwykle mnie one bawią, a nawet czuję pewne współczucie dla osób, które tak marnotrawią swój czas i energię. Czasami jestem zaskoczona, jak wiele zupełnie obcych osób staje się specjalistami od mojego prywatnego życia. Prawda jest jedna, jeśli nic nie robisz, to nie będzie hejtu na Twój temat, w chwili kiedy zaczynasz działać i walczyć o swoją prawdę / ideały – hejt pojawia się w tym samym momencie. W przypadku gdy nie niesie on ze sobą żądnej mądrości, a tylko chamstwo i agresję, to zwyczajnie go ignoruję. Zdarza się, że na hejt w moim kierunku odpowiadają osoby, które mnie obserwują i bronią mnie w swoich komentarzach. Jest to bardzo budujące – jestem im za to ogromnie wdzięczna!

W związku z sukcesem książki, czy ma Pani w planach jakąś kontynuację?

Książka #sexedPL jest odpowiedzią na bardzo pozytywny odzew społeczeństwa na pierwszą kampanię #sexedPL. Widząc ten entuzjazm, ogromną ilość sprzedanych książek, a także ludzi w całej Polsce, którzy chcą do nas dołączyć, wiem, że będzie kontynuacja #sexedPL. Planujemy dla Was świetne projekty!

Bardzo dziękuję za rozmowę. Z niecierpliwością będziemy czekać na kontynuację projektu.

31

Wszystkim polecam lekturę książki. Warto przeczytać, aby mieć własne zdanie i móc podjąć dyskusję na temat, który wcześniej czy później będzie dotyczył nas wszystkich.

Zuzanna Dziedzic (3d gim.)

Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.