^  góra strony

 • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2017/2018 WYDANIE VARSAVIANISTYCZNE - Restauracje w Warszawie

SAM

71SAM to połączenie restauracji, piekarni i delikatesów. Wszystko jest świeże i wykonane z produktów o wysokiej jakości. Restauracja oferuje zarówno śniadania, obiady jak i przekąski. Zawiera ciekawe i smaczne menu, w którym znajdziemy zarówno tradycyjne dania, jak i posiłki przyjazne wegetarianom i weganom. W piekarni można zakupić pieczywo na naturalnych zakwasach, a w ofercie delikatesów znajdziemy herbaty, oliwę oraz lunchbox’y. Oprócz tego można znaleźć tam dojrzewające szynki, sery, owoce, warzywa oraz wypiekane na miejscu ciasta. Miejsce jest stosunkowo nieduże i czasem trudno znaleźć miejsce, ale gdy już się uda, to na pewno nie będziemy żałować.

Lokalizacja: Lipowa 7a, Twarda 4, Rydygiera 9c
Otwarte 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora.

Ósma Kolonia

72Ósma Kolonia jest miejscem poświęconym kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Kuchnia oparta jest tam o sezonowe składniki i inspirowana smakami Azji. Karta dań jest krótka, sezonowa i zmienna. Dania wyglądają równie dobrze, co smakują. Restauracja ta ma klimatyczne i proste wnętrze.

Lokalizacja: Słowackiego 15/19
Otwarte 7 dni w tygodniu od 12:00 do 21:00, a w weekendy od 13:00 21:00.

MOD

73MOD jest znany ze swojego ramenu, który na pewno warto tam zjeść. Oprócz ramenu godne polecenia są ręcznie wykonywane donuty. Ciepłe, puszyste i bardzo dobre w smaku. Intensywne kolory polew są uzyskiwane nie barwnikami, a świeżymi owocami i suszonymi kwiatami. O godzinie 17 MOD przemienia się we francusko–azjatycką restaurację.

Lokalizacja: Oleandrów 8
Otwarte 7 dni w tygodniu od 10:00 do 24:00.

Zorza

74Zorza to miejsce otwarte od świtu do nocy. Rano można przyjść na aromatyczną kawę oraz świeżo wyciskane soki, a w ciągu dnia serwowane są zarówno szybkie lunche jak i pełne obiady. Karta dań jest podzielona są na 4 kulinarne części świata. Szczególnie poleca się tam zjeść burgery. Wystrój jest nowoczesny i przyjemny dla oka.

Lokalizacja: Żurawia 6/12
Otwarte 7 dni w tygodniu od 10:00 do 1:00 (w środy, czwartki, piątki soboty) lub 24:00 ( w poniedziałki, wtorki, niedziele)

Julia Strubel (2d)

2017/2018 WYDANIE VARSAVIANISTYCZNE - Muzea w Warszawie

Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski

61Tutaj zobaczyć mogłam wystawę "Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem". Termin „gotong reyong” oraz sama ekspozycja odnosi się do popularnej w Indonezji metody wykonywania pracy, którą opisowo można przetłumaczyć jako: „rzeczy, które robimy razem, ucząc się ich nawzajem we wspólnym działaniu". Wystawa jest przedstawieniem różnorodnych rzeczy przystępnych i prostych w odbiorze ze względu na kulturę, a także społeczną samoorganizację zbiorowości pracującej w krajach objętych biedą. Została zorganizowana dzięki wizualnym i performatywnym sposobie jej wykonania. Można zauważyć, że sam fakt, że spotykamy się w muzeum jest swego rodzaju „rzeczą, którą robimy razem" i konstrukcja wystawy rzeczywiście miała to na celu.

Muzeum Narodowe

62Tutaj możemy zobaczyć głównie prace polskich artystów XIX i XX wieku, klasyki malarstwa jak „Bitwa pod Grunwaldem" czy „Babie lato" oraz zwiedzić wystawy czasowe przedstawiające sztukę sakralną czy romańską. Znajdziemy tu też sporą kolekcję sztuki współczesnej, głównie filmy i performance'y polskich artystów. Nie ma co tu dużo mówić, uważam, że jest to obowiązkowe muzeum do odwiedzenia. Możemy też dowiedzieć się sporo o nurtach w sztuce w kolejnych wiekach, ponieważ prace zostały tak pogrupowane, a na ścianach sal widnieją o nich informacje.

Hanna Dąbrowska (2d)

Neon Muzeum

63To muzeum znajduje się na warszawskiej Pradze-Południe i zajmuje się dokumentacją i ochroną polskich reklam świetlnych powstałych po II wojnie światowej.

Kolekcja warszawskiego, jedynego w Polsce Muzeum Neonów, liczy obecnie kilkadziesiąt eksponatów zbieranych z całej Polski i stale się powiększa.

Miejsce ciekawe, klimatyczne i nostalgiczne. Położone w ciekawym otoczeniu. Warto przyjść tam po zmroku, kiedy neony świecą się na innych budynkach w okolicy muzeum.

Czas zwiedzania dość krótki - ok. pół godziny.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

64To galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe. 

Zachęta nie posiada wystaw stałych.
W dniach 16.01 – 11.03.2018 można było zobaczyć wystawę: Janusz Łukowicz Praplama

"Gdzieś w Internecie na pewno znajdzie się odpowiedź."
Janusz Łukowicz

Julia Strubel (2d)

2017/2018 WYDANIE VARSAVIANISTYCZNE - Co ciekawego w Warszawie?

Podobno Warszawa to stolica Polski. Stolice z założenia obfitują w atrakcje: niezliczone miejsca warte zwiedzenia, odwiedzenia lub posiedzenia w nich. Mimo to z pewnością dylemat dokąd się udać, gdy chcesz wyjść na miasto, nie jest ci obcy. Nudzą cię ciągłe wycieczki w to samo miejsce? Szukasz alternatywy dla galerii handlowych, kin i spacerów po centrum? Oto lista kilku miejscówek, w które możesz się wybrać w pojedynkę lub z grupą przyjaciół/ek. Myślisz, że nie ma tu nic, co mogłoby trafić w twój gust? Spróbuj choć jednej wycieczki w któreś z tych miejsc. Istnieje szansa, że ostatecznie ci się spodoba.

Hangar 646 – Gocław, Mokotów, niedługo otwarcie hangaru na Targówku

51Na pewno ta nazwa obiła ci się o uszy. Jest nawet spora szansa, że byłeś tam przynajmniej raz. Ogromna hala o podłodze wyłożonej trampolinami przyciąga wielu, niezależnie od płci, wieku i kondycji fizycznej. Oprócz trampolin do dyspozycji klientów oddane są również (między innymi oraz w zależności od lokalu): rampa do skoków na rolkach, rowerach czy deskorolkach, basen z gąbkami, kosze do koszykówki, a także dobrze zaopatrzony (w ciasta) barek (nie, nie znajduje się w części z trampolinami). Bilety można kupić na miejscu, jednak dokonanie rezerwacji przez Internet pozwoli ci zaoszczędzić kilka złotych. Aby wejść na halę z trampolinami, musisz mieć skarpety antypoślizgowe. Ważne jest również dostarczenie zgody od opiekuna, jeśli nie masz jeszcze osiemnastu lat. Pamiętaj też o przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa - w przeciwnym wypadku zawsze możesz skorzystać z zaparkowanej nieopodal budynku karetki.

Escape Room (np. Dom Zagadek, ul. Przyrynek 28/ul. Zwrotnicza 6)

52To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się przy dużych grupach znajomych. Tematycznie przygotowane pokoje-zagadki mogą pomieścić jednorazowo nawet powyżej pięciu osób. Na rozwikłanie zagadki przeznaczone jest średnio 60 min – po tym czasie powinniście zostać wypuszczeni z pokoju. Placówka o adresie podanym na górze to tylko jedna z wielu podobnych, rozproszonych po całej Warszawie (jeden z takich Escape Room’ów znajduje się nawet niedaleko naszej szkoły – w M1, w Markach). W każdej z nich można wykupić gry o różnych scenariuszach - od zagubienia się podczas leśnej przechadzki, poprzez wizytę w laboratorium, badanie miejsca zbrodni, zwiedzanie starożytnych grobowców, na pobycie w grze komputerowej skończywszy. Ceny za taką zabawę są dosyć wysokie, dlatego warto dokładnie przemyśleć, czy brać w niej udział.

Wrotkarnia Roller Disco, ul. Połczyńska 115

53W tęsknocie za latami siedemdziesiątymi, wrotkami i zamykanymi na wiosnę lodowiskami, powołana do życia została Wrotkarnia Roller Disco. Wstęp + wypożyczenie sprzętu kosztuje kilkanaście złotych – znacznie taniej niż dwie poprzednie propozycje. To jedyna wrotkarnia w całej Warszawie. Tor rzęsiście oświetlają kolorowe lampy, przez głośniki puszczana jest muzyka disco, a pod sufitem obraca się kilka dyskotekowych kul. Nie boisz się publicznego wygłupiania się? To idealne miejsce dla ciebie. Na miejscu można zakupić swoje własne wrotki, jeśli jazda na nich przypadnie ci do gustu. Wokół toru ustawione są pufy i kanapy – bardzo wygodne rozwiązanie jeśli akurat się zmęczysz. Sam budynek ma jednak spory minus – nie ma w nim szatni.

Zorganizowanie sobie przyjemnej wycieczki nie musi być czynnością zarezerwowaną tylko na ferie lub długie weekendy. Jeżeli masz chwilę czasu, dobrze ją wykorzystaj i wyjdź z domu!

Anna Możdżyńska (2d)

2017/2018 WYDANIE VARSAVIANISTYCZNE - Recenzja serialu

Czas Honoru to serial wyprodukowany przez Telewizję Polską, emitowany na stacji TVP2. Pierwszy sezon został wyprodukowany w 2008 roku. Ma 13 odcinków.

Akcja rozgrywa się w Warszawie w 1941 roku. Czterech młodych mężczyzn – Bronek (Maciej Zakościelny), Janek (Antoni Pawlicki), Władek (Jan Wieczorkowski) oraz Michał (Jakub Wesołowski) przybywają do stolicy z Anglii. Nie byli tu od początku wojny. Teraz muszą nauczyć się żyć w okupowanym mieście, odnaleźć bliskich i – a może przede wszystkim – podjąć walkę z Niemcami. Główni bohaterowie zostali stworzeni przez scenarzystów, jednak pojawiające się organizacje, niektóre postaci z dalszych planów, wydarzenia i miejsca są autentyczne. W serialu zagrało wielu bardzo znanych i cenionych aktorów, jak choćby Maja Ostaszewska czy Jan Englert.

Akcja toczy się raczej niespiesznie, nieco nabierając tempa pod koniec sezonu. Odrobinę rekompensują to całkiem ciekawe wątki poboczne, takie jak: nawiązanie współpracy z gestapo przez jednego z drugoplanowych bohaterów lub oferta pomocy wydostania się z getta (od osoby niegodnej zaufania?) dla pewnej polskiej rodziny – to głównie one napędzają akcję serialu. Produkcja nadaje się dla wrażliwych widzów – wszystkie sceny tortur czy o charakterze erotycznym zostały skrzętnie pominięte, w większości scen walki nie ma też zatrważającego rozlewu krwi. Bohaterowie propagują postawy patriotyczne, przywiązanie do tradycji. Wszystko to sprawia, że ,,Czas honoru’’ wydaje się być idealnym serialem dla tych, którym spodobała się lektura ,,Kamienie na szaniec’’.

Warszawa (wyłączając obszar getta) została pokazana w ciepłych barwach, niczym odebrany Polsce raj – nie można zauważyć, że obok polskich znaków i napisów wiszą te niemieckie.

41

Anna Możdżyńska (2d)

2017/2018 WYDANIE VARSAVIANISTYCZNE - Recenzja książki

Tomik poezji czy piękna opowieść o mrocznej fabule? Tej nadzwyczajnej książki nie da się jednoznacznie zakwalifikować do jednego gatunku literackiego, ale śmiało można powiedzieć, że jest ona prawdziwym głosem młodych ludzi.

31Pierwsze wydanie dzieła ukazało się w 1982 roku, jednakże dzięki ponadczasowej tematyce pojawiło się ponownie na półkach księgarni trzy lata temu. Miłość, życie, śmierć, Bóg lub jego brak – te wszystkie sprawy, które nurtują młodsze pokolenia są przedstawione w sposób niekoniecznie wyjątkowo prosty, jednak niezwykle przyjemny w odbiorze.

Akcja utworu rozgrywa się w centrum Warszawy. Główny bohater jest poszukującym sensu życia dwudziestoparolatkiem, zmagającym się z poczuciem beznadziei. Mimo różnych skrajnych emocji żyje chwilą i dostrzega w życiu to, co dla innych niedostrzegalne. Przeżywa romanse, piękne wiosny, rozczarowania i załamania, pozwalając czytelnikowi na poznanie wszystkich najpiękniejszych i najmroczniejszych zakamarków swoich myśli.

Książka skłania do refleksji ale ma całkiem przyjemny charakter i jest warta przeczytania dla wszystkich, którzy szukają czegoś nietypowego.

Laura Domżalska (2d)

2017/2018 WYDANIE VARSAVIANISTYCZNE - Relacja z nocnego maratonu filmowego

26 lutego w sieci kin „Multikino” odbył się maraton filmowy z okazji premiery długo wyczekiwanej ekranizacji trzeciej, ostatniej części bestsellerowej trylogii Jamesa Dashnera „Więzień Labiryntu”. Wydarzenie trwało od 22 do 4 w nocy. Pierwotna data ukazania się „Leku na śmierć”, części kończącej serię, została przesunięta dwukrotnie, przez co premiera opóźniła się o ponad rok i była tym większym wydarzeniem dla zniecierpliwionych fanów. Bilety na dwie dostępne sale kinowe rozeszły się w przeciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia sprzedaży internetowej, stąd wszystkie miejsca zostały zajęte. Między filmami były kilkunastominutowe przerwy pozwalające widzom na zakup przekąsek w kinowym barze lub skorzystanie z toalety. Bilet na całe wydarzenie kosztował 48 złotych, jednakże niepełnoletnie osoby musiały posiadać również zgodę rodziców.

21   22   23

WIĘZIEŃ LABIRYNTU

Główny bohater Thomas trafia do tajemniczego Labiryntu, pamiętając jedynie swoje imię. W miejscu, w którym się znajduje, zdobywa wrogów i przyjaciół, z którymi podejmuje pierwszą od wielu lat próbę wydostania się z tej pułapki bez wyjścia mogącą zakończyć się powodzeniem. Wcześniej musi się zmierzyć jednak z wszystkimi tajemnicami, które kryje Labirynt, w tym z Buldożercami - w połowie zmechanizowanymi potworami stworzonymi przez DRESZCZ.

WIĘZIEŃ LABIRYNTU: PRÓBY OGNIA

Labirynt był tylko początkiem… Tym razem los rzuca bohaterów na pogorzelisko – świat wyniszczony rozbłyskami słonecznymi i tajemniczą chorobą, która zmienia ludzi w żywe trupy żądne krwi. Warunki atmosferyczne i chorzy sprawiają, że wędrówka w góry, będąca bezpieczną przystanią, staje się nie lada wyzwaniem. Wydaje się, że nastolatkowi są odporni na tego zabójczego wirusa. Ale czy wszyscy z nich?

WIĘZIEŃ LABIRYNTU LEK NA SMIERĆ

Kiedy jeden z bohaterów zostaje porwany, Thomas wraz z przyjaciółmi postanawia ostatecznie obalić stojącą za tym organizację DRESZCZ. Aby tego dokonać, musi przedostać się do ostatniego ocalałego miasta, które jest pilnie strzeżone. Pomaga mu w tym jeden z jego dawnych wrogów.

Mimo tego, że filmy nie są wiernym odwzorowaniem książek, trzymają w napięciu do ostatniej chwili i pozwalają na przeżywanie wraz z bohaterami wszystkich trudności, które czyhają w tym postapokaliptycznym świecie. Ekranizacje mają niezwykle tajemniczy klimat i opowiadają o niesamowitym poświeceniu dla przyjaźni. Są godne polecenia dla wszystkich lubiących filmy przygodowe.

Laura Domżalska (2d)

 • s1e4.jpg
 • s3e3.jpg
 • s2e4.jpg
 • s9e2.jpg
 • s8e4.jpg
 • s2e2.jpg
 • s2e3.jpg
 • s7e1.jpg
 • s1e5.jpg
 • s8e1.jpg
 • s6e4.jpg
 • s4e1.jpg
 • s5ws.jpg
 • s9e1.jpg
 • s2e1.jpg
 • s6wv.jpg
 • s5e3.jpg
 • s7e5.jpg
 • s4e2.jpg
 • s4e3.jpg
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.