^  góra strony

  • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

2017/2018 NR 5 - Problemy Legii

Legia to zespół, dla którego inne miejsce na podium niż pierwsze jest porażką i blamażem. Warszawiakom w ostatnich 5. latach udało się zdobyć mistrzostwo Polski aż 4. razy, w 2015 roku miano najlepszego klubu w Polsce zdobył Lech Poznań. Jednak, co jest problemem Legii, jeżeli gra nie wygląda tak, jakby chcieli kibice, a wyniki na arenie międzynarodowej nie są satysfakcjonujące? Uważam, że kłopotem „Wojskowych” są trenerzy zmieniani jak skarpetki. Jeżeli porównamy pracę aktualnego trenera Legii Deana Klafuricia i byłego szkoleniowca Romeo Jozaka, zauważymy, że gra mistrza Polski pod wodzą Deana diametralnie się zmieniła. Legia gra pewniej, lepiej i osiąga oczekiwane wyniki.

41    42

Romeo Jozak został trenerem Legii 13. września 2017 roku, więc szkoleniowcem „Wojskowych” był przez niecałe 7. miesięcy. Była to jego pierwsza praca poważnego trenera, dotychczas był jedynie asystentem. Został zatrudniony w bardzo trudnym momencie dla klubu z Warszawy, przejął pracę po Jacku Magierze, który zdaniem kibiców, był za wcześnie zwolniony. W szatni panowała zła atmosfera: czterej piłkarze zostali oskarżeni o knucie przeciw Magierze, a prezes Dariusz Mioduski mówił o istnieniu w Legii „osób, które źle jej życzą i działają na jej szkodę”. Wraz z Jozakiem do Warszawy przyjechali trzej inni Chorwaci, wśród nich był przeze mnie wspomniany Dean Klafurić (wtedy asystent trenera). Jozak zaczął od zwycięstwa nad Cracovią, a następnie przegrał z dwoma największymi rywalami Legii, czyli Jagielloniom (1:0) i z Lechem Poznań (3:0). Chorwat publicznie krytykował piłkarzy i uważał, że został zdradzony przez zawodników. Mimo obaw niektórych obserwatorów, Legia pod wodzą Jozaka wygrała sześć kolejnych meczów z rzędu, chociaż – jak podkreślano w komentarzach – nadal „nie porywała swoją grą”, a „atmosfera wciąż nie była idealna”. Trener starał się ocieplić swój wizerunek, m.in. w szatni przeprosił piłkarzy za wypowiedź z konferencji. W zimę przeprowadził wiele transferów, które w większości wywodziły się z jego znajomości z agentami. Na ten moment nie można powiedzieć, że były to transfery udane. Końcówkę pracy Romeo w Legii można uznać za nieśmieszny żart. Zawiesił największą gwiazdę Legii, Michała Kucharczyka, pod pretekstem wynoszenia informacji do mediów. Kibice solidaryzowali się z „Kuchym” i chcieli odejścia Chorwata. Fani mistrza Polski doczekali się zmiany szkoleniowca 14. kwietnia po przegranym meczu z Zagłębiem Lubin na własnym stadionie. Następnego dnia prezes Dariusz Mioduski ogłosił, iż nowym trenerem legionistów zostanie ówczesny asystent Romeo Jozaka, Dean Klafurić. Kibicom zmiana wydawała się dziwna i nietypowa, przecież będąc prawą ręką Chorwackiego szkoleniowca, powinien podpowiadać i pomagać zespołowi w trudnych chwilach. Jednak, jak się okazało, Dean wprowadził nową taktykę i odświeżył szatnie mistrza Polski. Zaczął stawiać na zawodników, których były trener Legii wykluczył od razu (Michał Kucharczyk i Cristian Pasquato). Dotychczas Legia pod wodzą nowego trenera rozegrała trzy arcyważne mecze, wszystkie zostały wygrane.

Dariusz Mioduski wypowiadał się, że Dean jest jedynie tymczasowym trenerem „Wojskowych”. Jednak co jeżeli Klafurić zdobędzie mistrza Polski i puchar? Czy to oznacza, że jest idealnym szkoleniowcem dla legionistów i zostanie w Warszawie na dłużej? Miejmy nadzieję, że prezes Legii będzie miał taki problem, bo wtedy kibice będą mogli cieszyć się z wymarzonego dubletu.

Maciej Frydrych (3b)

Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.