^  góra strony

  • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2016/2017 NR 3 - Pies – przyjaciel od wieków

Prawie każdemu z nas słowo „pies” kojarzy się z przyjaźnią, zaufaniem i bezgraniczną miłością. Odgrywa on na świecie ogromną rolę – jako pomocnik, bohater, członek rodziny, ale przede wszystkim bardzo inteligentne stworzenie.

Dzieję się też bardzo często tak, że pies nie jest doceniany. Towarzyszą mu zmartwienia, kary i obelgi. Może on tego nie rozumie słowami, jednak domyśla się i czuje, co o nim sądzimy i mówimy. Zwierzę nie jest niczemu winne. Owszem, czasem warto mu wytłumaczyć, co może, a czego nie, bo zasady trzeba znać. Ale nie siłą!

Bardzo wiele dzieci marzy o psach. Aby opiekować się nimi, wychodzić na spacery, uczyć różnych sztuczek. Weźmy pod uwagę to, że małemu szkrabowi może on się szybko znudzić. Dlatego decyzja o wzięciu psa pod swój dach musi być dobrze przemyślana.

72Wiele ludzi zwraca uwagę na to, czy pies jest określonej rasy, czy jest kundlem, czy może ze schroniska. Pies rasowy niczym się nie różni od kundla. Szczeniak nie jest inny od dorosłego czworonoga. Nie bójmy się ich adoptować! Są one takie same jak te z bardzo dobrych hodowli. Znam wiele osób, które przygarnęły psa ze schroniska i zupełnie tego nie żałują. Nie wyobrażają sobie życia bez swoich pupili.

Wracając do tematu o katowaniu psów. Bardzo często widzę różne zdjęcia, filmy i reportaże o tym jak człowiek potrafi być okrutny. Ma na tyle odwagi, aby pozostawić go na pastwę losu lub bić aż do krwi. Kiedy naprawdę nie możemy mieć psa, z powodu na przykład alergii u dzieci, nic nie szkodzi, zawsze jest wyjście. Jest możliwość oddania go w dobre ręce.

Zapamiętajmy to raz i na zawsze – pies to też żywa istota, chce żyć, czerpać radość z życia. A nam tego nikt nie broni.

Milena CIERLICKA
2D

  • 2018-2019-1
  • 2018-2019-2
  • 2018-2019-3
  • 2018-2019-4
  • 2018-2019-5
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.