^  góra strony

  • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2016/2017 NR 2 - Recenzja filmu "Dziewczyna z pociągu"

Niedawno na wielkim ekranie pojawiła się adaptacja bestsellera Pauli Hawkins pt. Dziewczyna z pociągu. Film ten w reżyserii Tate Tylor to thriller z Emily Blunt w roli głównej. Od razu zaznaczamy, że film nie jest łatwy do odbioru, wymaga głębszego zastanowienia się.

71Tytułowa dziewczyna z pociągu to Rachel Waston – kobieta nie mogąca pozbierać się po rozwodzie, zatapiająca swój smutek w alkoholu. Rachel codziennie dojeżdża do pracy pociągiem, obserwując przez okno mijane domy – jeden, niegdyś należący do niej, w którym teraz mieszka jej były mąż ze swoją nową żoną oraz dzieckiem i drugi dom – zamieszkały przez ( w jej odczuciu) idealną parę, która uosabia wszystko, co ona straciła: miłość, szczęście, domowe ciepło. Pewnego dnia kobieta z jej niezdrowej fascynacji znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a Rachel zostaje uwikłana w sprawy, które szybko mogą ją przerosnąć.

W filmie mamy do czynienia z narracją prowadzoną na trzech różnych torach, przez trzy różne bohaterki, z których każda ukrywa mroczny sekret. Bohaterki są intrygujące, ale chaotyczne zmiany perspektyw tworzą rysę na tym dobrym filmie.

Z kolei zdecydowaną zaletą filmu jest gra aktorska, szczególnie wcielającej się w Rachel Emily Blunt. Emily Blunt odgrywa swoją rolę z wielkim zaangażowaniem, oddaniem targających Rachel emocji. Sprostała zadaniu stworzenia nietypowej postaci, która na przemian wzbudza smutek, współczucie i gniew.

Muzyka towarzysząca filmowi jest ciężka, nadaje nutę dramatyzmu, zaś scenografia jest ponura i utrzymana w ciemnych, stonowanych kolorach. Naszym zdaniem takie zestawienie świetnie oddaje klimat świata głównej bohaterki.

Mamy pewne zastrzeżenia, co do początku filmu. Znajduje się w nim za dużo retrospekcji, zbyt wiele scenek odnoszących się do nałogu Rachel, urywki mało wnoszące do fabuły. Twórcy próbują oddać stan umysłu Rachel poprzez zamazane kadry i nieco chaotyczny montaż. Niestety poszli też krok dalej, bo zastosowali ten sam zabieg podczas portretowania innych osób, co według nas, nie ma sensu. Byłyśmy nieco zniechęcone tym początkiem, ale później film pokazywał swoje mocne strony. Opowieść nabierała sensu, dążąc do szokującego i zaskakującego rozwiązania.

Mimo pewnych wad polecamy ten film. Nie wyłączajcie odbiorników zniechęceni początkiem – po pewnym czasie zaczyna się łączyć wątki, a fabuła coraz bardziej wciąga. Warto poznać historię Dziewczyny z pociągu, z bijącym sercem obserwować tkaną niczym pajęczynę intrygę.

Na koniec szepniemy słówko o książce Pauli Hawkins. Zachęcamy do sięgnięcia po ten psychologiczny thriller, który poza historią Rachel ukazuje mroczną stronę ludzkiej natury, czającą się w zakamarkach duszy. Czyta się szybko, a napięcie ściska za gardło. Gorąco polecamy!

Izabela WILGA
Julia STRUBEL
1D

  • 2018-2019-1
  • 2018-2019-2
  • 2018-2019-3
  • 2018-2019-4
  • 2018-2019-5
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.