^  góra strony

 • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2016/2017 NR 1 - Wegełęka

Piknik rodzinny – RELACJA

W niedzielę, 2 października, w Białołęckim Ośrodku Kultury odbył się wegański festiwal – Wegełęka. Promuje on zdrowy
71styl życia i aktywność fizyczną. Jest to do tej pory pierwsza wegańska impreza organizowana przez Dzielnicę Białołęka.

Cały dzień był bardzo dobrze zaplanowany i obfity w atrakcje. Rodzice ze swoimi dziećmi byli najbardziej oczekiwanymi gośćmi na festiwalu.

Na pikniku odbywały się różne wykłady, dotyczące zdrowej diety, a także pokazy kulinarne. Na scenie pojawiły się zespoły, takie jak: Mikromusic, Mery Spolsky oraz Bownik.

Impreza rozpoczęła się aktywnością fizyczną, czyli treningiem siłowym i jogą, a zakończyła filmem promującym roślinną dietę pt. „Making the connection”.
Wydarzenie to było gratką dla całej rodziny. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Milena CIERLICKA
2D

2016/2017 NR 1 - Gimnazjum – już niedługo będzie to tylko wspomnienie?

Uczniowie dzisiejszych gimnazjów mają po 13-15 lat. Gimnazja są dla nich normalnością. Już w 4, 5 klasie podstawówki zaczynali myśleć, jak to będzie, gdy napiszą pierwszy w swoim życiu poważny egzamin – test szóstoklasisty i zakończą edukację w szkole podstawowej. Dla wielu nastolatków możliwość wyboru gimnazjum oraz profilu klasy była pierwszą „dorosłą” decyzją. Inni natomiast, razem z grupą znajomych z klasy, wybierali gimnazjum rejonowe. Rozpoczynał się kolejny etap w ich życiu: nowe miejsce, nauczyciele, pracownicy szkoły, a nawet stołówka, gdzie na początku obiady w ogóle nie smakowały ;) My, uczniowie obecnych klas drugich, dostaliśmy po raz pierwszy darmowe podręczniki. Myślę, że gdyby zapytać gimnazjalistów, czy wyobrażają sobie edukację bez gimnazjum, znaczna większość z nich odpowiedziałaby zdecydowane „NIE”.

A jak to się zaczęło?

W starożytnej Grecji „gimnazjon” był najczęściej rodzajem parku wraz z budynkiem przeznaczonym do uprawiania ćwiczeń fizycznych. Później coraz częściej organizowano w nim spotkania towarzyskie i prowadzono dysputy, by w następnym okresie miejsce stało się publiczną szkołą średnią. Od czasów Nerona instytucja tego rodzaju funkcjonowała także w starożytnym Rzymie.

Współcześnie (od czasów renesansu) gimnazja to różnego typu szkoły średnie ogólnokształcące i zawodowe, między innymi w Austrii, Niemczech, Danii, Szwecji, Norwegii. W Polsce po reformie w latach trzydziestych XX wieku do roku 1948 i od 1999 obok szkoły podstawowej i szkoły ponadgimnazjalnej to znaczący etap w procesie kształcenia. (Źródło: Wikipedia)

Gdy się urodziliśmy gimnazja już były. Chodziło do nich starsze rodzeństwo, kuzynka czy syn sąsiadki. Zdarzało się więc, że byliśmy świadkami różnych opowieści: historii dobrych i złych, pełnych sukcesów, ale i porażek. Egzaminy ze wszystkich przedmiotów przerażały nawet największych kujonów. Gimnazjaliści wydawali nam się tacy dorośli…

Teraz jesteśmy tu: przeżywamy swoją bajkę, a jednocześnie piszemy jej treść. Stajemy się także częścią historii. Dlaczego? Bo już za rok w naszej szkole nie pojawią się nowi gimnazjaliści. Uczniowie obecnych klas 6 pozostaną w swoich podstawówkach i będą kontynuować naukę w klasie 7 i 8. Przez kilka kolejnych lat gimnazja będą „wygaszane”. Obecni gimnazjaliści również jako ostatni ukończą 3-letnie licea. Czy będzie to zmiana na lepsze? Czas pokaże… Ja osobiście bardzo się cieszę, że dane mi było nie uczestniczyć w edukacyjnych zawirowaniach!

Gdy moje dziecko zapyta mnie kiedyś: „Mamo, jak było w gimnazjum?”
„Nauki było mnóstwo! Jednak przetrwałam, :) gdyż poznałam kilka prawdziwych przyjaciółek, miałam mnóstwo dobrych koleżanek, czułam się lubiana, doceniana i ważna” – odpowiem.

Amelia ROSIAK
2D

2016/2017 NR 2 - Dysleksja – problem do rozwiązania

Dysleksja to słowo, z którym w dzisiejszych czasach spotykamy się naprawdę często. Każdy kompetentny nauczyciel zna jej objawy i wie, jak z nią „współpracować”. Jednak nie od zawsze tak było.

Definicja dysleksji została utworzona przez Światową Federację Neurologów w 1968 roku. Są to zaburzenia w nauce czytania i pisania przy stosowaniu standardowych metod nauczania i inteligencji na poziomie co najmniej przeciętnym oraz w sprzyjających warunkach społeczno-kulturowych. Problemami dyslektyków jest więc czytanie i ortografia.

Jakie są jej przyczyny? Jest ich naprawdę wiele. Podejrzewa się, że może mieć podłoże genetyczne. Wyróżnia się następujące typy dysleksji: typu wzrokowego, słuchowego, integracyjnego, mieszanego, a także wizualnego. Występuje u mniej więcej 10% populacji.

W Polsce od 10% do 15% uczniów ma dysleksję. O wiele częściej dyslektykami są chłopcy niż dziewczynki. Średnio w klasie jest od 3 do 4 dzieci z jej objawami.

Zdarzają się jednak przypadki niesłusznego rozpoznania dysleksji. Bardzo często rodzice podejrzewają jakieś problemy u swojego dziecka i za wszelką cenę próbują uzyskać zaświadczenie z poradni. Jest to bardzo nie w porządku w stosunku do tych, którzy mają naprawdę wielkie trudności z funkcjonowaniem i przyswajaniem wiedzy. (Źródło: Wikipedia)

Co ważne, w dzisiejszych czasach z dysleksją można walczyć i jest ona akceptowana. Ale czterdzieści lat temu był to ogromny problem. Na przykład nauczyciele w tamtych czasach nie respektowali tego, że uczeń może pisać lewą ręką. Było to wręcz zakazane. Nie było też indywidualnych programów nauczania czy pomocy ze strony specjalistów.

Milena CIERLICKA
2D

2016/2017 NR 2 - Recenzja filmu "Dziewczyna z pociągu"

Niedawno na wielkim ekranie pojawiła się adaptacja bestsellera Pauli Hawkins pt. Dziewczyna z pociągu. Film ten w reżyserii Tate Tylor to thriller z Emily Blunt w roli głównej. Od razu zaznaczamy, że film nie jest łatwy do odbioru, wymaga głębszego zastanowienia się.

71Tytułowa dziewczyna z pociągu to Rachel Waston – kobieta nie mogąca pozbierać się po rozwodzie, zatapiająca swój smutek w alkoholu. Rachel codziennie dojeżdża do pracy pociągiem, obserwując przez okno mijane domy – jeden, niegdyś należący do niej, w którym teraz mieszka jej były mąż ze swoją nową żoną oraz dzieckiem i drugi dom – zamieszkały przez ( w jej odczuciu) idealną parę, która uosabia wszystko, co ona straciła: miłość, szczęście, domowe ciepło. Pewnego dnia kobieta z jej niezdrowej fascynacji znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a Rachel zostaje uwikłana w sprawy, które szybko mogą ją przerosnąć.

W filmie mamy do czynienia z narracją prowadzoną na trzech różnych torach, przez trzy różne bohaterki, z których każda ukrywa mroczny sekret. Bohaterki są intrygujące, ale chaotyczne zmiany perspektyw tworzą rysę na tym dobrym filmie.

Z kolei zdecydowaną zaletą filmu jest gra aktorska, szczególnie wcielającej się w Rachel Emily Blunt. Emily Blunt odgrywa swoją rolę z wielkim zaangażowaniem, oddaniem targających Rachel emocji. Sprostała zadaniu stworzenia nietypowej postaci, która na przemian wzbudza smutek, współczucie i gniew.

Muzyka towarzysząca filmowi jest ciężka, nadaje nutę dramatyzmu, zaś scenografia jest ponura i utrzymana w ciemnych, stonowanych kolorach. Naszym zdaniem takie zestawienie świetnie oddaje klimat świata głównej bohaterki.

Mamy pewne zastrzeżenia, co do początku filmu. Znajduje się w nim za dużo retrospekcji, zbyt wiele scenek odnoszących się do nałogu Rachel, urywki mało wnoszące do fabuły. Twórcy próbują oddać stan umysłu Rachel poprzez zamazane kadry i nieco chaotyczny montaż. Niestety poszli też krok dalej, bo zastosowali ten sam zabieg podczas portretowania innych osób, co według nas, nie ma sensu. Byłyśmy nieco zniechęcone tym początkiem, ale później film pokazywał swoje mocne strony. Opowieść nabierała sensu, dążąc do szokującego i zaskakującego rozwiązania.

Mimo pewnych wad polecamy ten film. Nie wyłączajcie odbiorników zniechęceni początkiem – po pewnym czasie zaczyna się łączyć wątki, a fabuła coraz bardziej wciąga. Warto poznać historię Dziewczyny z pociągu, z bijącym sercem obserwować tkaną niczym pajęczynę intrygę.

Na koniec szepniemy słówko o książce Pauli Hawkins. Zachęcamy do sięgnięcia po ten psychologiczny thriller, który poza historią Rachel ukazuje mroczną stronę ludzkiej natury, czającą się w zakamarkach duszy. Czyta się szybko, a napięcie ściska za gardło. Gorąco polecamy!

Izabela WILGA
Julia STRUBEL
1D

2016/2017 NR 3 - Najbardziej oczekiwane filmy 2017 roku

Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (24 maja)

Johnny Depp powraca na wielki ekran w 2017 jako Jack Sparrow, którego odnajduje kolejna przygoda. Kapitan tym razem musi zmierzyć się ze śmiercionośnymi duchami marynarzy dowodzonymi przez przerażającego Kapitana Salazara. Ambicją duchów jest wybicie wszystkich piratów z Jackiem na czele, a jedyną szansą na ratunek okazuje się legendarny Trójząb Posejdona.

73

Piękna i Bestia (15 marca)

Zapewne wszyscy znamy historię Belli, która musi zamieszkać w zamku potwora, aby ratować swego ojca. W marcu zobaczymy aktorską wersję tej uwielbianej animacji Disneya. Na ekran wiernie przeniesiono nie tylko stronę wizualną, ale także piosenki z kultowej produkcji. W rolach głównych zobaczymy Emmę Watson jako Bellę oraz Dana Stevensa wcielającego się w postać bestii.

World War Z 2 (8 czerwca)

Brad Pitt powraca jako Gerry Lane w drugiej części przebojowego filmu World War Z. Zabójczy wirus wciąż zbiera swoje śmiertelne żniwo, przemieniając ludzi w zombie. W tym świecie nikt nie jest bezpieczny, w tym świecie nikomu nie można ufać...

74

Dunkierka (19 lipca)

„Dunkierka” to najnowsze wojenne widowisko w reżyserii wizjonera kina Christophera Nolana (trylogia Batmana, Incepcja). Film opowie o wydarzeniach z maja i czerwca 1940 roku, gdy z Dunkierki ewakuowano ponad 300 tys. żołnierzy. Poważny ton, z jakiego znany jest Christopher Nolan, do tematyki II wojny światowej pasuje jak ulał. Warto dodać, że film kręcony był z użyciem kamer IMAX na taśmie 65mm, co zapewni nam o wiele lepsze doznania głębi obrazu i da przepiękne panoramy. W obsadzie znajduje się m.in. Harry Styles – wokalista boysbandu One Direction.

Star Wars: Episode VIII (14 grudnia)

Film jest bezpośrednią kontynuacją Przebudzenia Mocy. Na chwilę obecną o fabule wiadomo niewiele, jednak przede wszystkim w filmie lepiej poznamy bohaterów – Rey, Finna i Poego. Oczywiście wróci też Luke Skywalker. Możliwe, iż dane nam będzie zobaczyć również generał Leię, albowiem jak podaje portal Deadline, Carrie Fisher zdążyła przed śmiercią nakręcić wszystkie sceny na potrzeby kolejnej odsłony gwiezdnej sagi.

2017 przynosi ze sobą też inne filmy o superbohaterach. Pamiętajcie Wolverina ze szponami wystrzeliwującymi spomiędzy palców? W tym roku ukaże się w Loganie, gdzie jego moc zaczyna słabnąć, a on staje się mentorem dziewczynki o podobnych zdolnościach. W Strażnikach Galaktyki vol. 2 Peter Quill z drużyną wyrzutków kontynuuje podróż przez kosmos. Superman, Batman, Wonder Woman, Flash i inni superbohaterowie połączą siły w Lidze Sprawiedliwości, aby zwalczać zagrożenia przekraczające ludzkie możliwości. Czekają nas też filmy: Spider-Man: Homecoming – klasyczna historia Spider-Mana w reżyserii Jona Wattsa, Wonder Woman – film poświęcony wyłącznie tytułowej bohaterce, Thor: Ragnarok, Transformers: Ostatni Rycerz, Power Rangers.

75

W tym zestawieniu nie może zabraknąć animacji. 9-go lutego w Polsce będzie można obejrzeć Lego Batman, 30-go czerwca Gru, Dru i Minionki, a 15-go czerwca w Autach 3 z piskiem opon powróci Zygzak McQueen.

Warto wspomnieć też ‘mini-ekranami’, czyli serialach. Popularne seriale, które powrócą w 2017 to m.in.:
Teen Wolf: Nastoletni Wilkołak – styczeń, sezon 6
Sherlock – styczeń, sezon 4
The Walking Dead – luty, sezon 7
Słodkie kłamstewka – kwiecień, sezon 7
Gra o tron – lato, sezon 7
Wikingowie – sezon 5

Iza WILGA
1D

2016/2017 NR 3 - Pies – przyjaciel od wieków

Prawie każdemu z nas słowo „pies” kojarzy się z przyjaźnią, zaufaniem i bezgraniczną miłością. Odgrywa on na świecie ogromną rolę – jako pomocnik, bohater, członek rodziny, ale przede wszystkim bardzo inteligentne stworzenie.

Dzieję się też bardzo często tak, że pies nie jest doceniany. Towarzyszą mu zmartwienia, kary i obelgi. Może on tego nie rozumie słowami, jednak domyśla się i czuje, co o nim sądzimy i mówimy. Zwierzę nie jest niczemu winne. Owszem, czasem warto mu wytłumaczyć, co może, a czego nie, bo zasady trzeba znać. Ale nie siłą!

Bardzo wiele dzieci marzy o psach. Aby opiekować się nimi, wychodzić na spacery, uczyć różnych sztuczek. Weźmy pod uwagę to, że małemu szkrabowi może on się szybko znudzić. Dlatego decyzja o wzięciu psa pod swój dach musi być dobrze przemyślana.

72Wiele ludzi zwraca uwagę na to, czy pies jest określonej rasy, czy jest kundlem, czy może ze schroniska. Pies rasowy niczym się nie różni od kundla. Szczeniak nie jest inny od dorosłego czworonoga. Nie bójmy się ich adoptować! Są one takie same jak te z bardzo dobrych hodowli. Znam wiele osób, które przygarnęły psa ze schroniska i zupełnie tego nie żałują. Nie wyobrażają sobie życia bez swoich pupili.

Wracając do tematu o katowaniu psów. Bardzo często widzę różne zdjęcia, filmy i reportaże o tym jak człowiek potrafi być okrutny. Ma na tyle odwagi, aby pozostawić go na pastwę losu lub bić aż do krwi. Kiedy naprawdę nie możemy mieć psa, z powodu na przykład alergii u dzieci, nic nie szkodzi, zawsze jest wyjście. Jest możliwość oddania go w dobre ręce.

Zapamiętajmy to raz i na zawsze – pies to też żywa istota, chce żyć, czerpać radość z życia. A nam tego nikt nie broni.

Milena CIERLICKA
2D

2016/2017 NR 3 - Sławny dyslektyk Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen urodził się w 1805 roku. Żył 70 lat. Był duńskim pisarzem i autorem najpiękniejszych baśni, takich jak: „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko” czy „Calineczka”.

71Andersen zmagał się z problemem dysleksji. Nawet w dorosłym życiu nigdy nie nauczył się poprawnie pisać. Jego manuskrypty zawierają liczne błędy tak bardzo charakterystyczne dla dysleksji.

Andersen w taki sposób opisywał swojego nauczyciela, który nie tolerował jego błędów: „Codziennie okazuje mi niechęć, a gdy w niedzielę rano przynoszę mu moje łacińskie ćwiczenia, przy każdym błędzie wstrząsa moją duszą, mówiąc mi najstraszliwsze prawdy”.

A oto słowa rozgniewanego ciągle pojawiającymi się błędami nauczyciela: „Przy maturze dostanie pan pałę za takie zadanie. Sądzi Pan, że jedna litera nic nie znaczy, że to obojętne, czy napisze pan „e” czy „i” ? Ma pan najbardziej tępy łeb, jaki kiedykolwiek widziałem, i w dodatku jeszcze pan sobie wyobraża, że pan coś wart…”.

Mimo swoich problemów Andersen osiągnął bardzo wiele i stał się pisarzem znanym na całym świecie. A jego baśnie czytane są z pokolenia na pokolenie.

Amelia ROSIAK
2D

 • s5ws.jpg
 • s5e2.jpg
 • s2e2.jpg
 • s1e2.jpg
 • s8e1.jpg
 • s5e5.jpg
 • s7e2.jpg
 • s2e3.jpg
 • s2e5.jpg
 • s7e1.jpg
 • s9e3.jpg
 • s8e4.jpg
 • s4e2.jpg
 • s5e1.jpg
 • s7e5.jpg
 • s2e4.jpg
 • s2e1.jpg
 • s6wv.jpg
 • s1e3.jpg
 • s1e5.jpg
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.