^  góra strony

 • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2015/2016 NR 1 - Mistrzostwa Dzielnicy w Biegach Przełajowych Indywidualnych

Mistrzostwa Dzielnicy w Biegach Przełajowych Indywidualnych:

KLASY I
3 miejsce: Julia Domaszczyńska
5 miejsce: Wikotoria Rutkowska
KLASY II
1 miejsce: Michalina Skipiała
5 miejsce: Paulina Rydzewska
Ogółem dziewczęta zajęły II miejsce w dzielnicy, chłopcy zaś uplasowali się na 5 miejscu w dzielnicy:
KLASY II
3 miejsce: Kacper Łusiak
4 miejsce: Bartosz Swoja
KLASY III
2 miejsce: Jakub Gwiazdecki

Mistrzostwa Dzielnicy w Biegach Przełajowych Grupowych:
zarówno chłopcy i dziewczęta zajęli 2 miejsce.

Mistrzostwa Dzielnicy w Piłce Nożnej Chłopców - I miejsce.

GRATULUJEMY!

2015/2016 NR 1 - Mecz

11. października... każdy Polak miał nadzieję, że ta data zostanie zapamiętana na zawsze. Kibice Reprezentacji Polski i nawet osoby, które nie przepadają za piłką nożną, usiadły przed telewizorem, aby o godzinie 20:45 wspólnie kibicować naszej reprezentacji. Skład naszej drużyny narodowej był nieco inny niż w poprzednim starciu ze Szkocją. Arkadiusz Milik, Maciej Rybus i Tomasz Jodłowiec doznali kontuzji, od pierwszych minut zastępowali ich Jakub Wawrzyniak, Krzysztof Mączyński i debiutu-jący w Polskiej Reprezentacji młody pomocnik Lecha Poznań, Karol Linetty.

Hymn Polski śpiewany przez prawie 60 tysięcy ludzi, wszyscy zebrani w jednym miejscu, w jednym celu – to wszystko przeżywaliśmy tego dnia. Na brak emocji nie można było narzekać. Już w trzynastej minucie meczu, po pięknym podaniu Kamila Grosickiego, trafnym strzałem popisał się Grzegorz Krychowiak, który na co dzień gra w Sewilli. Parę sekund później, turecki sędzia odgwizdał faul w polu karnym. Wszyscy przed telewizorami zamarli. Łukasz Fabiański, polski bramkarz, wyczuł intencje strzelającego, ale bramka dla Irandii padła po mocnym uderzeniu Waltersa. W drugiej połowie meczu, po świetnym dośrodko-waniu Krzysztofa Mączyńskiego, nasz najlepszy strzelec Robert Lewandowski, trafił do bramki Irlandii. Ostatnie minuty meczu wszyscy zawodnicy reprezentacji skupili się na obronie swojej bramki. Kiedy sędzia ostatni raz zagwizdał, były już tylko radość i euforia. Żadne słowa nie opiszą tego, co czuliśmy – my Polscy kibice.

2223

Maciej FYDRYCH
1B

2015/2016 NR 1 - E-sport - rozrywka czy sposób na życie?

Większość dorosłych ludzi we współczesnych czasach nie wie co to jest e-sport. Gdy jednak poznają oni definicję, tego zyskującego coraz większą popularność zjawiska, w większości reagują negatywnie. „Granie w gry? Czy to jest sposób na zarabianie pieniędzy?”- pytają. Jest jednak wręcz przeciwnie. Pule nagród na turniejach organizowanych na wszystkich kontynentach świata wynoszą od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów!

Takie turnieje odbywają się także w Polsce. Co roku w katowickim Spodku ma miejsce impreza z serii Intel Extreme Masters. Najlepsze e-sportowe drużyny z całego świata mierzą się w grach takich jak: League of Legends, StarCraft II: Heart of the Swarm, FIFA, Hearthstone czy Counter-Strike: Global Offensive. Rok temu na imprezę przybyło 50 000 fanów, a przez Internet oglądało ponad 5 milionów osób!

21Te liczby udowadniają jak wielką siłę ma e-sportowa społeczność. Tworzą ją ludzie, którzy są pasjonatami, najczęściej grają w te same gry i potrafią zrozumieć jak, kiedy i dlaczego dany zawodnik zrobił tak, a nie inaczej.

Jak mówią sami profesjonalni gracze z Polski, trzeba przełamać panujący wśród nas stereotyp. W e-sporcie nie chodzi jedynie o pieniądze, a podobnie jak w sporcie, o bycie najlepszym. Tę chwałę mogą poznać tylko nieliczni, a droga do niej prowadzi poprzez długie lata treningów.

Profesjonalne drużyny ćwiczą ok. 8 godzin dziennie. Prawie każdy weekend zajmują wyjazdy na drugi koniec świata. Niekiedy wyłącza to ich zupełnie z rodzinnego życia, uniemożliwia spotkania z przyjaciółmi, ale daje szansę wspiąć się na sam szczyt.

Popularni gracze często pomagają odnieść sukces grom, w których rywalizują na turniejach. Tak stało się z Counter-Strikem w Polsce, gdy w zeszłym roku polska drużyna Virtus.Pro wygrała turniej w tę właśnie grę na wcześniej wspominanym IEM-ie w Katowicach. Zainteresowanie popularnym CS-em było tak duże, że Piotr „Izak” Skowyrski, komentator i youtuber, który jako jeden z pierwszych zaczął regularnie nagrywać filmy z tej gry, odnotował przyrost subskrypcji, który obecnie wynosi prawie 670 tysięcy!

E-sport jest ewenementem w dzisiejszych czasach. Nie można go jednoznacznie nazywać czy nie nazywać sportem, gdyż grający ludzie siedzą przy komputerach a nie na boisku czy hali. Jednak te dwie rzeczy mają wspólną motywację – chęć bycia najlepszym. Każdy człowiek może spróbować profesjonalnie grać w gry – początek nie będzie łatwy, lecz trening i ciężka praca mogą doprowadzić do wielkich sukcesów.

Franek ZATYKA
3F

2015/2016 NR 2 - Legia Warszawa – klub, jakich mało

Legia Warszawa to jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiej piłki nożnej. W nadchodzącym 2016 roku będzie obchodził swoje stulecie. Z tej okazji chciałbym przypomnieć niezwykle ciekawą historię Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego.

Kiedy i w jakich okolicznościach powstała Legia?
Drużyna znana dziś jako Legia powstała w 1916 jako piłkarska drużyna 1. Pułku Piechoty Legionów walczących w I wojnie światowej u boku armii austriackiej. W połowie 1915r. w Piotrkowie powracający ze szpitali młodzi żołnierze - piłkarze byli wyławiani i wcielani do drużyny. Tak nabór do Drużyny Legionowej opisywał w swojej 21książce „Gole, faule i ofsajdy” jeden z jej współzałożycieli doktor Stanisław Mielech: „Może w maju, może w czerwcu, w każdym razie w roku 1915 znalazłem się w Piotrkowie. Jechałem według wszelkich prawideł ‘polskiego urlopu’. Wyruszyłem z Arad, gdzie przebywałem w szpitalu wojskowym, lecząc się z jakiegoś bessarabskiego paratyfusu... Aliści ledwom osiągnął ‘Petricau’ i właśnie rozglądałem się na dworcu, w jakim kierunku udać się, aby trafić do instytucji opiekującej się zagubionym na wielkiej wojnie żołnierzem, a tu nagle ktoś uderza mnie po ramieniu i mówi: – Obywatel teraz przyjechał? Odwracam się i robi mi się nieswojo. Żandarm, prawidłowy kanarek i to z opaską Komendy Miasta na ręce. – Tak jest panie sierżancie – odpowiadam, a on przypatruje mi się bystro. – Pochodzicie z Krakowa? – Tak jest. Zgadza się. – Proszę za mną... Idziemy przez kilka korytarzy, kilka sal, wchodzimy do jakiegoś pokoju i staję oko w oko... z Antkiem Poznańskim, najsławniejszym piłkarzem Polski w okresie pierwszej wojny światowej. – A, to ty – mówi. Bardzo się cieszę, że przyjechałeś... – Co to wszystko znaczy? Za co jestem aresztowany? – zawołałem. – Nie jesteś aresztowany – śmieje się Poznański – tylko widzisz, my tu w Piotrkowie organizujemy drużynę piłki nożnej i z nadchodzących transportów wyławiamy piłkarzy. Sierżant cię poznał jako gracza Cracovii i... przyprowadził do mnie. Chyba się cieszysz...? W ten sposób zwerbowano mnie do drużyny, z której później powstała Legia”.

Skąd wzięła się nazwa klubu?
Nazwę klubu zaproponował wcześniej wspomniany Stanisław Mielech. Istnieje jednak wiele wersji historii, do których miał nawiązywać późniejszy napastnik klubu. Jedna z nich mówi, że plutonowy kierował się 22legionowym pochodzeniem piłkarzy-żołnierzy, reprezentujących drużynę i to jest najbardziej prawdopodobna wersja powstania nazwy klubu. W czasie PRL-u zmieniono genezę powstania nazwy klubu. Na kartach jubileuszowego wydawnictwa „Legia 1916-1966” napisano: „Najwięcej i najdłużej dyskutowano nad nazwą nowo zakładanej drużyny sportowej. Chodziło tu o znalezienie takiego miana, które odzwierciedlałoby jej wojskowy charakter. Zgłaszano różne propozycje, ale były one odrzucane przez zebranych. Wreszcie plutonowy Stanisław Mielech wystąpił z propozycją, by nowemu klubowi nadać nazwę ‘Legia’. Uzasadnił to tym, że to legie Cesarstwa Rzymskiego walczące w Anglii nauczyły ówczesnych jej mieszkańców gry w barpastum, która po udoskonaleniu dała współczesną piłkę nożną – rozpowszechnioną w Anglii, a potem w innych krajach”.

Czemu akurat biało-czarne barwy?
Klubowe barwy ustalono na spotkaniu, na którym ustalono także nazwę i pierwszego prezesa. Genezę koloru koszulek Stanisław Mielech pisał w swoich pamiętnikach: „Istniały już drużyny pułkowe i narodowy kolor, biało-czerwony, był już przez nie we wszystkich wariantach wyeksploatowany. Nie można rozgrywać zawodów, gdy obie drużyny występują w tych samych barwach. Postanowiliśmy pójść w ślady pierwszego w Polsce Lwowskiego Klubu Piłki Nożnej – ‘Czarnych’. Mieliśmy bowiem ambicje być pierwszym klubem wojskowym w Polsce”.

Czemu Legia jest tak znienawidzona w innych częściach Polski?
W większości jest to zwykła kibicowska nienawiść, gdyż to Legia rok w rok zajmuje czołowe pozycje i gra w europejskich pucharach. Jednak wszystko rozpoczęło się w latach 70. Legia, jako klub wojskowy wcielała do wojska zawodników innych klubów, którzy musieli odsłużyć ją albo w jednostce, albo grając w Warszawie. Robiły tak też inne kluby zakładowe czy resortowe, ale Legia już wcześniej była pod tym względem zdecydowanie najbardziej uprzywilejowana.

Kto jest uznawany za najlepszego piłkarza w historii Legii?
Przez 100 lat istnienia klubu przewinęło się przez niego wielu wspaniałych zawodników, jak choćby Robert Gadocha czy Lucjan Brychczy. Jednak najlepszym i najbardziej szanowanym zawodnikiem w historii jest Kazimierz Deyna. Dwukrotny mistrz Polski, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Monachium, król strzelców tamtej imprezy ma na stadionie przy Łazienkowskiej 3 swoją trybunę, a przed nim swój pomnik.

Franek ZATYKA
3F

2015/2016 NR 3 - Wojna futbolowa

Sport jest ważną częścią życia ludzi na całym świecie. Umie wzbudzać skrajne emocje - radość, wzruszenie, złość czy nienawiść. Czasem obelgi słowne dochodzące z trybun dwóch przeciwnych drużyn przeradzają się w czyny, a kibice zamieniają się w chuliganów próbujących bronić swoich barw za wszelką cenę. Doskonałym przykładem konfliktu przechodzącego z boiska na pole bitwy jest tzw. wojna futbolowa.

8 czerwca 1969r. w Tegucigalpie rozegrał się mecz eliminacji piłkarskich mistrzostw świata między Hondurasem a Salwadorem. W noc poprzedzającą spotkanie noc kibice gospodarzy odpalili race i tłukli szyby w hotelu przeciwnika, w skutek czego niewyspany Salwador uległ rywalowi 0-1. Porażka wprowadziło całe państwo w stan osłupienia do tego stopnia, że jedna z dziewczyn zastrzeliła się nie mogąc znieść myśli o upokorzeniu swojego kraju.

21Rewanż odbył się tydzień później w San Salwador. Tym razem gospodarze nie tylko nie pozwolili spać zawodnikom rywali, ale próbowali ich zabić. Na mecz cała drużyna została przewieziona wozem pancernym przy obstawie wojska, które otoczyło także stadion. Koniec końców mecz potoczył się po myśli Salwadoru, który gładko wygrał 3-0. Po spotkaniu na ulicach wybuchły zamieszki z udziałem kibiców obu drużyn, w skutek których zginęło dwóch fanów Hondurasu a kilkudziesięciu zostało dotkliwie pobitych. Po przetransportowaniu rannych granicę oficjalnie zamknięto oraz zerwano wszelkie stosunki dyplomatyczne.

Jak okazało się później ten dwumecz był jedną z przyczyn konfliktu zbrojnego rozpoczętego 14 lipca 1969, kiedy to 20 tysięczna armia salwadorska wkroczyła na terytorium Hondurasu, a lotnictwo agresora zbombardowało przygraniczne miasta. Korespondent PAP z Ameryki Południowej Ryszard Kapuściński w dniu rozpoczęcia wojny wysłał do Polski telegram o treści:

TEGUCIGALPA (HONDURAS) PAP 14 LIPCA VIA TROPICAL RADIO RCA DZISIAJ SZÓSTA WIECZOREM ROZPOCZĘŁA SIĘ WOJNA SALWADORU Z HONDURASEM LOTNICTWO SALWADORU ZBOMBARDOWAŁO CZTERY MIASTA HONDURASU STOP JEDNOCZEŚNIE WOJSKA SALWADORU PRZERWAŁY GRANICE HONDURASU USIŁUJĄC WEDRZEĆ SIĘ W GŁĄB KRAJU STOP W ODPOWIEDZI NA ATAK AGRESORA LOTNICTWO HONDURASU ZBOMBARDOWAŁO WAŻNIEJSZE OBIEKTY PRZEMYSŁOWE I STRATEGICZNE SALWADORU A SIŁY LĄDOWE PODJĘŁY DZIAŁANIA OBRONNE.

W ciągu trwającego 5 dni konfliktu zginęło niemal 4 tysiące ludzi, setki uciekły z krajów objętych wojną.

Czy dwa mecze w eliminacjach mistrzostw świata mogły rozpętać wojnę, w której zginęło tyle osób? Powodów konfliktu jest znacznie więcej. Wśród głównych wymienia się salwadorskich rolników zamieszkujących przygraniczne tereny. Władze Hondurasu chciały zmusić ich do powrotu do kraju, lecz Salwador obawiał się napływu dużej liczby ubogich ludzi, żądających przydziału ziemi. Wymusiłoby to na salwadorskim rządzie konieczność przeprowadzenia reformy rolnej, w tym parcelacji majątków wielkich posiadaczy ziemskich.

Jednak bez wspomnianego dwumeczu wojna nie rozpoczęłaby się. Wydarzenia przed i po spotkaniach były jedynie zapałką wrzuconą w stóg siana, które szybko zapaliło się niszcząc wszystko dookoła. W tym wypadku widać jak mocno sport oddziałuje na społeczeństwo, jak wielką rolę odgrywa w naszym życiu. Nie jest to jedynie rozrywka, ale sposób oderwania od nudnej rzeczywistości czy pasja, której poświęcamy cały wolny czas.

Po zakończeniu konfliktu został rozegrany jeszcze jeden mecz, który miał zadecydować o tym, która reprezentacja zagra na mistrzostwach w Meksyku. Tym razem obyło się bez ekscesów przed, w czasie i po meczu. Na boisku wygrał Salwador i awansował na mistrzostwa w 1970, gdzie trafił do grupy A i przegrał wszystkie 3 mecze (z ZSRR, Meksykiem i Belgią) nie strzelając żadnego gola.

Franek ZATYKA
3F

 • s1e5.jpg
 • s6wv.jpg
 • s9e1.jpg
 • s7e5.jpg
 • s6e4.jpg
 • s5e4.jpg
 • s7e2.jpg
 • s5e3.jpg
 • s3e2.jpg
 • s8e4.jpg
 • s2e4.jpg
 • s4e2.jpg
 • s9e3.jpg
 • s3e1.jpg
 • s2e1.jpg
 • s5e5.jpg
 • s5e2.jpg
 • s2e5.jpg
 • s8e3.jpg
 • s6e3.png
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.