^  góra strony

  • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2014/2015 NR 1 - Halloween

Nazwa halloween pochodzi od angielskiego słowa „hallow” czyli święcić i jest to zwyczaj, który najczęściej kojarzy nam się z obrazem duchów, czarownic, czarnych kotów, a także dzieci które w przebraniu straszą innych.

Zapoczątkował je lud Celtycki już 2000 lat temu. Halloween najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Polsce zwyczaj ten pojawił się pod koniec lat 90-ych.Choć nie jest to święto zakorzenione w polskiej tradycji, coraz częściej bywa akceptowane - szczególnie przez dzieci. Warto wiedzieć, jakie zabawy i obyczaje są tradycyjnie związane z tym świętem.

12

1. Lampion z dyni
Ta dekoracja kojarząca się wyłącznie z Halloween jest coraz bardziej popularna i nawet ci, którzy "nie obchodzą" Halloween, chętnie ozdabiają dyniami swój dom. Lampiony z wydrążonej dyni łatwo jest zrobić, a miąższ owocu można łatwo wykorzystać w kuchni.

2. Przebrania 

Tradycyjnym zwyczajem jest przebieranie się na Halloween. Kostiumy potworów, wampirów, duchów czy czarownic, a często również "strasznych" postaci z telewizji zakładane są przede wszystkim przez dzieci, które tego dnia wędrują po okolicy.

3. Cukierek albo psikus
Dzieci, przebrane za ulubione straszne postaci, w Halloween chodzą od domu do domu albo od mieszkania do mieszkania i witają otwierających im drzwi dorosłych zdaniem- "cukierek albo psikus". Oczekują drobnych słodkości w zamian za zaniechanie psikusa. Warto w ten dzień mieć w pobliżu drzwi zgromadzone cukierki, lizaki i inne drobne słodkości, by uradować "błąkające się" dzieciaki.

  • 2018-2019-1
  • 2018-2019-2
  • 2018-2019-3
  • 2018-2019-4
  • 2018-2019-5
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.