^  góra strony

 • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2014/2015 NR 1 - Halloween

Nazwa halloween pochodzi od angielskiego słowa „hallow” czyli święcić i jest to zwyczaj, który najczęściej kojarzy nam się z obrazem duchów, czarownic, czarnych kotów, a także dzieci które w przebraniu straszą innych.

Zapoczątkował je lud Celtycki już 2000 lat temu. Halloween najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Polsce zwyczaj ten pojawił się pod koniec lat 90-ych.Choć nie jest to święto zakorzenione w polskiej tradycji, coraz częściej bywa akceptowane - szczególnie przez dzieci. Warto wiedzieć, jakie zabawy i obyczaje są tradycyjnie związane z tym świętem.

12

1. Lampion z dyni
Ta dekoracja kojarząca się wyłącznie z Halloween jest coraz bardziej popularna i nawet ci, którzy "nie obchodzą" Halloween, chętnie ozdabiają dyniami swój dom. Lampiony z wydrążonej dyni łatwo jest zrobić, a miąższ owocu można łatwo wykorzystać w kuchni.

2. Przebrania 

Tradycyjnym zwyczajem jest przebieranie się na Halloween. Kostiumy potworów, wampirów, duchów czy czarownic, a często również "strasznych" postaci z telewizji zakładane są przede wszystkim przez dzieci, które tego dnia wędrują po okolicy.

3. Cukierek albo psikus
Dzieci, przebrane za ulubione straszne postaci, w Halloween chodzą od domu do domu albo od mieszkania do mieszkania i witają otwierających im drzwi dorosłych zdaniem- "cukierek albo psikus". Oczekują drobnych słodkości w zamian za zaniechanie psikusa. Warto w ten dzień mieć w pobliżu drzwi zgromadzone cukierki, lizaki i inne drobne słodkości, by uradować "błąkające się" dzieciaki.

2014/2015 NR 1 - Kalendarium październik/listopad

14 października - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października - ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
31 października - 5-LECIE GIMNAZJUM 164
1 listopada - WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
11 listopada - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

ORGANIZACJA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

23 grudnia - 07 stycznia – Zimowa przerwa świąteczna
19 stycznia - 1 lutego - Ferie zimowe
2-7 kwietnia - Wiosenna przerwa świąteczna
21 kwietnia, 22 kwietnia, 23 kwietnia - Egzaminy gimnazjalne
26 czerwca – Zakończenie roku szkolnego
27 czerwca - 31 sierpnia - WAKACJE!!

 
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy całemu Gronu Pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom szkoły wiele satysfakcji, radości. Dziękujemy za trud włożony w naszą edukację, za wszystkie lata starań, abyśmy mogli powoli wkraczać w dorosłe życie, za przekazaną wiedzę, cierpliwość, serce, dobre słowo i wychowanie...

Wdzięczni uczniowie Gimnazjum 164

2014/2015 NR 1 - PCK

Rozpoczyna się nowy rok szkolny 2014/2015, a wraz z nim działalność naszego szkolnego koła Polskiego Czerwonego Krzyża. PCK to komórka skupiająca ludzi chcących z własnej woli i dobroci pomagać biednym i potrzebującym. Jesteśmy największą organizacją tego typu w Polsce, skupiamy już około 200 tysięcy wolontariuszy, którzy bez zwracania uwagi na rasę, pochodzenie, narodowość, wyznania religijne czy inną odmienność, są gotowi dotrzeć do każdej osoby cierpiącej.

W naszej szkole głównym celem jest aktywizacja środowisk szkolnych w duchu humanitaryzmu i niesienia pomocy potrzebującym. Chcemy promować w Gimnazjum umiejętność tolerancji, szacunku do siebie, ideę humanitaryzmu i bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka. Pragniemy nauczyć uczniów natychmiastowego i odpowiedniego zachowania w razie nieszczęśliwych wypadków oraz profilaktyki przed wypadkowej i zdrowotnej. Naszym celem jest stworzenie uczniom dogodnych warunków do rozwijania umiejętności i samorealizacji.

Zaczynamy naszą działalność ze stuprocentowym zapałem, nie próżnując. Działania rozpoczęliśmy już pierwszego 11września, organizując całomiesięczną zbiórkę artykułów szkolnych dla dzieci z Domu Samotnej Matki przy ulicy Czajki w Warszawie. Akcja nosi nazwę Żak. Dzięki Wam zebraliśmy już bardzo dużo przedmiotów. Wszystko to pozwoli dzieciom, które nie stać na piórniki, bloki czy długopisy, zdobywać wiedzę z wielkim zapałem i odpowiednim przygotowaniem. 12 września w szkolnym holu miał miejsce Happening z udziałem naszych wolontariuszy. Prezentowali oni uczniom naszego gimnazjum czynności, które mogą ocalić życie drugiemu człowiekowi w razie nieoczekiwanego wypadku, tj. masaż serca, sztuczne oddychanie.

Oczywiście na tym nie koniec. Mamy już mnóstwo planów na nadchodzące miesiące. Jednym z nich jest zbieranie zakrętek od butelek. Od października wypatrujcie więc w każdej sali pudełek, będą stały obok śmietników. Wystarczy tak nie niewiele: wrzucić do jednego z nich codziennie po jednym korku. Będą one później sprzedane, a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży, pójdą oczywiście dla ludzi biednych, cierpiących, niepełnosprawnych lub głodujących.

W październiku nasi wolontariusze planują odwiedzić Cmentarz na Powązkach, by zająć się zaniedbanymi i zapomnianymi grobami. Jest to bardzo ważne, szczególnie w tym okresie, gdyż niedługo obchodzić będziemy Święto Zmarłych. To specjalny moment, by przypomnieć sobie o naszych zmarłych bliskich. A wolontariusze PCK uczczą w ten sposób pamięć osób, którym być może nie pozostał już nikt.

"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi." – powiedział Jan Paweł II. Bądźmy więc tymi cudownymi istotami i zaangażujmy się w pomoc, ukazując to, co w wielu z nas zanikło, a jest cechą, która robi z nas ludzi – współczucie.


KASIA KWATERSKA
3D

2014/2015 NR 1 - Kilka słów od gimnazjalistek…

Niedawno wszyscy byliśmy uczestnikami uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.
Na początku chciałybyśmy serdecznie powitać pierwszoklasistów. Mamy nadzieję, że spodobała się Wam szkoła i wyniesiecie z niej wiele wiedzy.

Czas wziąć się do pracy. Już teraz czekają na Was liczne konkursy. Jeśli jesteście nimi zainteresowani, zgłoście się do poszczególnych nauczycieli i zdobądźcie informacje. Apeluję głównie do klas trzecich, ponieważ właśnie temu rocznikowi zostało już zupełnie niewiele czasu do osiągnięcia lepszego świadectwa pod koniec gimnazjum. Z całego serca Wam współczujemy, czeka na Was wiele nauki. Testy, konkursy, zawody... Dodatkowo dochodzą do tego oceny z przedmiotów. Musicie wziąć się w garść, jeśli pragniecie dostać się do wymarzonych szkół. Radzimy nie odpuszczać sobie pierwszego półrocza… należy wykazywać się cały rok! Na klasy II czeka projekt gimnazjalny. Można sobie do niego wybrać dowolny przedmiot. Mamy nadzieję, że nie sprawiają Wam one wiele trudności czy kłopotu. Tak, czy siak trzymamy kciuki! W naszym Gimnazjum powstały różnego rodzaju koła np: teatralne, biologiczne czy informatyczne. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału, gdyż podwyższą Wam nieco średnią ocen, rozwiną pasję. Miejmy nadzieję, że oprócz setek testów, będą czekać na Was przeróżne imprezy, atrakcje, uroczystości, dyskoteki..., ale koniec już o przyjemnościach. Zakasamy rękawy i do roboty!!!


WERONIKA MAŁEK & WERONIKA PAPIERNIK
2F

2014/2015 NR 2 - PCK

Rok szkolny zmierza wielkimi krokami do końca semestru, a wśród członków Szkolnego Koła PCK wielkie zamieszanie.

Praca wre gdyż adwent, który właśnie się zaczął jest szczególnie ważnym okresem dla ludzi pragnących nieść pomoc potrzebującym. Ten świąteczny nastrój daje nadzieje i ciepło, dlatego dla nas, członków PCK, priorytetem jest by jak najlepiej go wykorzystać. Zacznijmy może jednak od naszych minionych akcji, wcale nie mniej ważnych. Jedną z nich było przeprowadzenie przez naszego koordynatora Olimpiady nt. Zdrowego Stylu Życia. Wstęp na konkurs był otwarty i bardzo dużo uczniów brało w nim udział.

Jest to bardzo ciekawa olimpiada, ponieważ zachęca ona młodzież do dowiadywania się o tym jak dbać o siebie i swoje środowisko. Kolejną akcją, która rusza w tym roku są „Koleżeńskie korepetycje”. Uczniowie, którym łatwo przychodzi nauka oraz którzy wykazują zdolności w tłumaczeniu podjęli się pomocy uczniom, którzy mają problem ze skupieniem swych myśli na uczeniu się. Korepetycję są oczywiście dla wszystkich, więc każdy chętny może się zgłosić do pani Małgorzaty Kurzątkowskiej w celu uzyskania informacji. Korepetycje prowadzone są w przyjemnej i koleżeńskiej atmosferze, pozbawionej stresu i prac domowych ;)

A teraz trochę o sprawach bieżących. W najbliższych dniach członkowie PCK oraz chętni uczniowie będą przygotowywać kartki świąteczne dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej "Zielona Kraina". Każda kartka znajdzie tam swojego właściciela i pokaże mu, że nie jest zapomniany, że są ludzie, którzy dbają i starają się, by u każdego w sercu pojawił się płomyczek ciepła, nadziei i miłości.

Kasia KWATERSKA
3D

2014/2015 NR 3 - PCK

Nadszedł już marzec, a wraz z nim zbliża się ku nam początek kalendarzowej wiosny! Co prawda pogoda na to nie wskazuje, ale w powietrzu czuć już zapach odradzającej się przyrody i słychać już śpiew ptaków. My, wolontariusze Szkolnego Koła PCK, pragniemy ze wszystkimi cieszyć się tym czasem, więc organizujemy specjalnie dla Was kilka wiosennych niespodzianek i przyjemności.

14Zacznijmy więc może jeszcze od wspomnienia o wizycie naszego gościa – prezesa oddziału Rejonowego PCK Warszawa Bielany, lek. Wojciecha Borkowskiego. Pan Wojciech przyjechał aż z Bielan, by wręczyć nam legitymacje wolontariuszy, obejrzeć i ocenić naszą pracę oraz by wskazać cele i plany na najbliższe miesiące. Spotkanie odbyło się w bibliotece 3 marca br. w bardzo ciepłej atmosferze. Jesteśmy dumni, że cała nasza działalność cieszy się taką aprobatą i zainteresowaniem.

W takim razie, co teraz? Odpowiedź jest prosta: działać dalej. W pierwszy dzień wiosny (a tak właściwie w przeddzień, bo w tym roku Dzień Wagarowicza wypadł niefortunnie w sobotę) chłopcy z naszego PCK rozdawali na długiej przerwie zdrową żywność – jabłka, marchewki itp. Chcemy w ten sposób zachęcić Was do dbania o własne zdrowie i samopoczucie, bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch! A To chyba powinien być priorytet podczas zbliżających się słonecznych, wiosennych i letnich dni :).

Na koniec chcę wspomnieć również o naszym koledze ze Szkolnego Koła PCK – Kubie Karkuszewskim, który przeszedł do dalszego etapu Olimpiady nt zdrowego stylu życia. Obecnie w ramach dalszej walki o zwycięstwo tworzy filmiki przedstawiające szybki sposób na ugotowanie czegoś zdrowego i przepysznego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na jego kanał na YouTubie, nie pożałujecie!

Kasia KWATERSKA
3D

 • s5e3.jpg
 • s6e5.jpg
 • s9e2.jpg
 • s7e4.jpg
 • s5ws.jpg
 • s4e1.jpg
 • s8e3.jpg
 • s4e3.jpg
 • s6e3.png
 • s5e1.jpg
 • s5e2.jpg
 • s9e1.jpg
 • s2e5.jpg
 • s1e5.jpg
 • s7e5.jpg
 • s3e1.jpg
 • s9e3.jpg
 • s8e1.jpg
 • s6e1.jpg
 • s1e4.jpg
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.