^  góra strony

 • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2014/2015 NR 1 - Wolontariat

Wolontariat jest miejscem dla ludzi, którzy mają potrzebę pomagania innym i dostrzegają fakt, że swoim działaniem mogą wiele uczynić.

W naszej szkole od paru lat działa Koło Wolontariatu. W tym roku mamy zamiar przeprowadzić kilka akcji m.in. Gimnazjaliści czytają dzieciom, Pola nadziei, Góra grosza, Walentynkowy zawrót głowy. Chcemy także współpracować z WOŚP i PCK.

Jeżeli chcecie dołączyć albo macie ciekawe pomysły na akcje. Po wszystkie informacje proszę się kierować do pani Beaty Libudzkiej lub Pani Kamili Bromy.

Serdecznie zapraszamy.

2014/2015 NR 2 - Wolontariat

W październiku nasz szkolny Wolontariat brał udział w akcji Pola Nadziei. Zbieraliśmy pieniądze na hospicjum domowe w Warszawie. Dzięki hojności naszych uczniów i kadry nauczycielskiej, mogliśmy pomóc potrzebującym dzieciom. Za udział w przedsięwzięciu nasza szkoła otrzymała cebulki żonkili, które Wolontariusze zasadzili przed budynkiem. Dzięki Waszemu wsparciu uśmiechy na twarzach dzieci rozkwitły tak jak niedługo nasze żonkile.

DZIĘKUJEMY!

Agata NOWACZYK
2B

2014/2015 NR 3 - 10 przykazań Internauty, czyli kilka słów o bezpieczeństwie w sieci

Facebook, Twitter, Instagram. Komentarze, opinie. Lajki i hejty. Blogi i statystyki. I wreszcie, w samym środku tego bałaganu, siedzi On: Internauta. Przerażony użytkownik, otwierający przeglądarkę i z miejsca zbombardowany natłokiem informacji – i to z każdej strony. Nie oszukujmy się – jesteś taki sam jak on. Oto kilka wskazówek, dzięki którym świat Internetu stanie się dla Ciebie choć odrobinę mniej zawiły.

1. Nie będziesz miał zasad innych niż Twoje własne.
31W Internecie walczymy o to, co jest dla nas ważne w prawdziwym życiu – o akceptację. Zabiegając o sympatię innych, nie zapominajmy jednak o pozostaniu sobą. To, że krytykowanie ulubionego filmu zapewni nam kilka polubień komentarza nie znaczy, że powinniśmy się do tego uciekać. W końcu i tak znajdzie się ktoś, kto przejrzy nasz profil i zobaczy, że polubiliśmy wszystkie strony dotyczące tej produkcji, jakie widział Facebook, a potem obsmaruje nas w odpowiedzi do komentarza, wyzywając od najgorszych. Jeśli już komentujesz, staraj się wyrażać WŁASNĄ opinię. Nie zapominaj jednak przy tym o szanowaniu innych!

2. Nie będziesz wyzywał innych nadaremno. A właściwie nigdy.
Każdy ma prawo się zezłościć, a czytając niektóre wypowiedzi internautów, czasami ciężko jest powstrzymać się od rzucenia kilku kąśliwych uwag. Możesz być jednak pewny, że zaatakowana osoba zacznie się bronić i to nie szczędząc obraźliwych określeń. Czy naprawdę warto wdawać się w dyskusję z kimś, kogo uważasz za głupka? Jeśli jakiś komentarz Cię denerwuje, po prostu przejdź do następnego – oszczędzisz swój czas i nerwy.

3. Pamiętaj, abyś administratorów święcił. A przynajmniej szanował.
Na wszystkich stronach są administratorzy. Pełnią tam rolę bogów – nie wolno się im sprzeciwiać. W najlepszym przypadku skończy się to upomnieniem. W najgorszym: zablokowaniem Twojego konta. Nawet jeżeli ich decyzje wydają Ci się irracjonalne, pogódź się z tym, że w większości przypadków działają oni dla dobra użytkowników.
Pamiętaj:
1. Administrator zawsze ma rację.
2. Jeśli administrator nie ma racji, patrz punkt pierwszy.

4. Czcij ojca i matkę innego użytkownika.
Wyzwisk w ogóle powinno się unikać. Jednak jeżeli już nie możemy się powstrzymać i wyrwie nam się coś przykrego, nie mieszajmy w to rodziny. Młodzież w Internecie bardzo często zaczyna wyzwisko od „Twoja stara…”. Pod ŻADNYM pozorem nie wolno tego robić! Samo nazywanie rodzicielki „starą” jest lekceważące i niewłaściwe, a co dopiero obrażanie czyjejś matki, by go urazić.

5. Nie krytykuj.
Postaraj się podejść z przymrużeniem oka do tego, co inni publikują w Internecie. To jasne, że niektóre zdjęcia koleżanek uważasz z kiepskie, a ich miny wydają Ci się niemądre. To, że im o tym napiszesz, prawdopodobnie nie zmieni sytuacji. Co najwyżej chłopak takiej dziewczyny nieźle się na Ciebie zezłości. Wyrażanie szczerej opinii o zdjęciach zostaw dla najbliższych znajomych – resztę potraktuj jako ciekawe zjawiska przyrodnicze i nie komentuj.

6. Nie podawaj się za kogoś innego.
Zakładanie fałszywych kont internetowych, gdzie podajemy się za inną osobę, nie tylko nie ma sensu – jest też niezgodne z prawem. Pomyśl, jak byś się czuł, gdyby ktoś podpisywał się gdzieś jako Ty – a potem zastanów się dwa razy, zanim sam to zrobisz.

7. Nie kradnij.
I nie mam tu na myśli zabierania lizaków młodszej siostrze. Pobieranie piosenek, filmów, zdjęć, książek i oprogramowania z Internetu bez płacenia za nie to również kradzież i tak jak każda inna, jest karalna.

8. Nie zgłaszaj treści, które nie są wykroczeniem.
Na każdej stronie internetowej mamy możliwość zgłoszenia administratorom treści, które są niezgodne z regulaminem. Funkcji tej nie należy jednak nadużywać – jest to prawie takie samo wykroczenie, jak zgłaszanie policji przestępstw, których nie popełniono. Zanim coś zgłosisz, sprawdź, czy regulamin strony rzeczywiście zabrania takiego zachowania.

9. Nie pożądaj treści, które nie są przeznaczone dla Ciebie.
Są strony, które wolno odwiedzać dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Nie chodzi mi tylko o portale zawierające treści erotyczne. To przykazanie dotyczy również wszelkich gier hazardowych, portali randkowych i innych tego typu witryn.

10. Nie czuj się bezkarny.
Choć może wydawać się inaczej, w Internecie tak naprawdę nikt nie jest anonimowy. Zawsze da się wykryć kto, gdzie i kiedy. Zachowuj się więc odpowiedzialnie, tak, żeby nie wstydzić się rzeczy, które zrobiłeś.

Anna IGNACZAK
3G

2014/2015 NR 3 - Europejski dzień mózgu

Mózg jest jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka - bez niego nie potrafilibyśmy myśleć, poruszać się ani mówić. I chociaż czasami wydaje się, że niektóre osoby niechętnie z niego korzystają, to każdy z nas go posiada i warto zainteresować się jego świętem.

Europejski Dzień Mózgu obchodzony jest 18 marca. Święto pojawiło się w 1998 roku, a jego głównym celem jest promowanie wiedzy o mózgu i zwrócenie uwagi ludzi na potrzebę wykonywania regularnych badań neurologicznych. Tak jak każdy organ, mózg może ulec różnym chorobom. Są one zazwyczaj bardzo poważne, dlatego im wcześniej się je wykryje, tym lepiej.

Należy jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Oto kilka zasad, które pozwolą Ci utrzymać mózg w dobrej kondycji:

1. Nie pij alkoholu i nie pal papierosów.
Wszelkie używki szkodzą naszemu mózgowi i to niezależnie od wieku. Spożywanie alkoholu w wieku nastoletnim jest jednak szczególnie niezdrowe, a jego konsekwencją mogą być poważne choroby i trwałe uszkodzenia mózgu. Naukowcy udowodnili, że mózg rozwija się dłużej, niż reszta ciała - aż do 21 roku życia. Z tego powodu z piciem warto się wstrzymać dłużej, niż tylko do osiemnastki.

2. Nie nadużywaj środków nasennych i uspokajających.
Gimnazjalista narażony jest na wiele stresów - egzaminy, kartkówki, odpytywanie, brak akceptacji rówieśników, wymagania rodziców... Każdy z nas miewa bezsenne noce czy zostaje sparaliżowany przez strach. Warto jednak pamiętać, że jedna nieprzespana noc jest znacznie mniej szkodliwa, niż łykanie dużych ilości proszków nasennych.

3. Odżywiaj się zdrowo.
Odpowiednia dieta to podstawa. Zbyt duża ilość soli, tłuszczu i cukru negatywnie wpływa na mózg. Zastanów się nad tym, co jesz i jeśli zauważysz coś niepokojącego, postaraj się to zmienić. Spokojnie, z czekolady nie musisz rezygnować! Niewielka ilość gorzkiej czekolady każdego dnia ma pozytywny wpływ na zdolność zapamiętywania.

4. Potrafisz myśleć. Korzystaj z tego!
Nieużywane organy zanikają. Jeżeli nie chcesz, żeby spotkało to Twój mózg, przykładaj się do nauki, a seriale telewizyjne zastąp dobrą książką. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać!

Szczęśliwego Dnia Mózgu!

Anna IGNACZAK
3G

 • s1e2.jpg
 • s6e1.jpg
 • s9e3.jpg
 • s6wv.jpg
 • s4e1.jpg
 • s5e5.jpg
 • s5e1.jpg
 • s7e5.jpg
 • s6e4.jpg
 • s2e2.jpg
 • s6e2.jpg
 • s1e1.jpg
 • s4e2.jpg
 • s7e2.jpg
 • s8e1.jpg
 • s1e3.jpg
 • s5e4.jpg
 • s5e3.jpg
 • s3e3.jpg
 • s5e2.jpg
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.