^  góra strony

 • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2013/2014 NR 2 - opowiadanie “Historia pewnej wolontariuszki”

Być może moja historia wyda wam się banalna. Może jednak za nim tak pomyślicie, posłuchajcie...
Pewnego dnia wpadłam na pomysł, aby zapisać się do szkolnego wolontariatu, żeby mieć wyższą ocenę z zachowania. Gdy wpadłam do sali, gdzie odbywało się zebranie wolontariuszy, pani przywitała mnie i kazała usiąść na jakimś wolnym miejscu. Dała każdemu z nas kartę z poszczególnymi osobami lub placówkami, którym trzeba pomóc, nie tylko w lekcjach, ale i codziennych obowiązkach. Pani z wolontariatu przedzieliła mnie do osób niepełnosprawnych ruchowo. Gdy usłyszałam słowo niepełnosprawni, pomyślałam sobie ,,No nie, czemu ja muszę się opiekować jakimiś niedołęgami”. Ale czego nie robi się dla pozytywnej oceny. Jedna z wolontariuszek przekazała nam gdzie i o której mamy być, oczywiście zapisałam sobie tę informację. Gdy wróciłam do domu i powiedziałam rodzicom, że zapisałam się do wolontariatu, byli ze mnie dumni... Ale ja wcale nie byłam tym tak zachwycona.
Tak jak miałam przekazane, pojawiłam się na wyznaczonym miejscu. Chwilkę czekałam na pozostałych wolontariuszy i po chwili weszliśmy do środka budynku. To co tam zobaczyłam, poruszyło mnie. Były tam dzieci w moim wieku na wózku inwalidzkim albo bez jednej nogi, albo ręki. Były też takie, które zostały dotknięte innymi chorobami. Współczułam im od razu i zdałam sobie sprawę, że to nie będzie łatwy wolontariat.
Moja pani od wolontariatu pod opiekę przyporządkowała mi dziewczynę w moim wieku. Miała na imię Natalia, miała 16 lat. Była na wózku inwalidzkim i nie miała dwóch nóg. Ten widok był dla mnie obrzydliwy, ale no cóż, jak trzeba to trzeba. Podeszłam do dziewczyny, przywitałam się i przedstawiłam. Nastolatka była uśmiechnięta. Zdziwiło mnie to, bo myślałam, że takie osoby nie mają sensu być szczęśliwe. Porozmawiałam z dziewczyną na temat mody i wyprzedaży w sklepach. Widać było, że brakowało jej tego. Potem zeszłyśmy do tematów o chłopakach. Opowiedziała mi, że przed wypadkiem, który ją spotkał (została potrącona przez samochód ciężarowy), miała chłopaka. Byli ze sobą sześć miesięcy, ale zerwał z nią, gdy dowiedział się co się stało, bo nie wiedział jak ma się zachowywać. Właśnie tak zajęłam się tą dziewczyną po raz pierwszy. Gdy dotarłam do domu po spotkaniu, odetchnęłam z ulgą. Udawanie, że chcę dziewczynie pomóc i że mi zależy, było męczące.
Na te spotkania z Natalią chodziłam raz w tygodniu. Dużo z nią rozmawiałam, powoli przyzwyczajałam się do tamtego otoczenia. Często zwierzałam się Natalii z moich problemów, a ona dawała mi rady jak mam postępować. Gdy opowiadałam moim kumpelom o tych spotkaniach, one tylko się śmiały i mówiły, żebym się tak nią nie przejmowała, bo przecież mi chodzi tylko o oceny i to była prawda. Jednak coraz częściej napadały mnie myśli, że tak naprawdę już nie chodzi tylko o oceny... Natalia była osobą, która rozumiała mnie jak nikt inny. Chciałam trzymać się od Natalii i jej znajomych z ośrodka pomocy niepełnosprawnym na dystans, ale nie potrafiłam. W pewnym momencie zaczęłam nawet zastanawiać się, co ja mogę zrobić, aby zmieniło się podejście młodzieży pełnosprawnej do ich niepełnosprawnych rówieśników. Pewnego dnia wpadłam na pomysł, aby zaprosić Natalię i jej znajomych do mojej szkoły. Gdy powiedziałam o tym pomyśle pani dyrektor, ona się zgodziła, pewnie dlatego, że jesteśmy szkołą integracyjną. Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej i wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Natalia opowiedziała o swoim życiu, tak jak wyglądało przed wypadkiem i jak ono się zmieniło po tym wydarzeniu. Opowiadała, co czuła, gdy wszyscy o niej nagle zapomnieli. Patrzyłam na twarze uczniów mojej szkoły, widziałam na nich żal i smutek. Ja wygłosiłam mowę końcową i opowiedziałam, co zyskałam dzięki pomocy osobom niepełnosprawnym – prawdziwą przyjaźń.
Spotkanie uważam za udane. Jeszcze nigdy w życiu nie słyszałam takiej ciszy w pełnej sali gimnastycznej. Wpadłam więc na pomysł, aby organizować takie spotkania w innych szkołach, po to, aby pełnosprawni rówieśnicy w końcu dostrzegli tych niepełnosprawnych.


JOANNA SIKORA
3D
OPOWIADANIE KONKURSOWE, ROK SZKOLNY 2012/2013

2013/2014 NR 2 - Wolontariat

Po raz kolejny, jak co roku, Koło Wolontariatu Szkolnego rozpoczęło swoją działalność. Uczniowie zainteresowani pomaganiem i działaniem w wolontariacie zapoznali się z regulaminem i złożyli deklaracje członkowskie.
Obecnie trwa zbiórka odzieży oraz zabawek, które dostarczone będą do Domu Samotnej Matki. Osoby zainteresowane proszone są o dostarczenie ubrań i artykułów dla dzieci do pokoju nr 73. Ponadto wolontariusze włączą się w pomoc przy sprzątaniu grobów przed Świętem Zmarłych.
Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie poświęconym ludziom niepełnosprawnym i nieuleczanie chorym organizowanym przez Hospicjum Domowe. Aby wziąć udział w konkursie należy napisać pracę literacką na temat: Pomoc cierpiącym przygotowaniem do wielkiej miłości. Wypracowanie musi zostać złożone w formacie A4 i zawierać max. 6 stron. Do każdej pracy należy dołączyć kartkę zawierającą następujące dane: tytuł, imię i nazwisko, wiek, nazwę i adres szkoły, numer telefonu, zgodę na wykorzystanie prac przez hospicjum. Prace powinny zostać złożone do 31.01.2014 r. do pani Justyny Waś.
Wolontariusze, którzy biorą aktywny udział w akcjach pozaszkolnych, proszeni są o przyniesienie kserokopii zaświadczeń do pani Justyny Waś, będzie to potrzebne do przyznawania punktów na świadectwie. Ponadto najbardziej aktywni uczniowie wezmą udział w ogólnopolskim konkursie ,,Ośmiu Wspaniałych”. Zachęcamy najprężniej działających wolontariuszy do zgłaszania swojej kandydatury.


AGNIESZKA SULKOWSKA
3D

2013/2014 NR 3 - Wolontariat

Dnia 30.11.13r. w Białołęckim Ośrodku Kultury odbył się Dzień Wolontariusza. Podczas uroczystości zostali nagrodzeni najbardziej aktywni wolontariusze. Naszą szkołę reprezentowała Kamila Płochocka. Gratulujemy wyróżnienia!
Aktualnie szkolny wolontariat przeprowadza kilka zbiórek: żywności i artykułów dla zwierząt ze schronisk, zabawek i żywności dla Domu Samotnej Matki, makulatury – ze sprzedaży której dochód jest przeznaczany na domy dziecka. Zachęcamy do włączenia się w akcję zbiórki jedzenia przed zbliżającymi się Świętami dla najbardziej potrzebujących mieszkańców dzielnicy Białołęka (sala 73).
31Zakończyły się zapisy do udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
Zachęcam wszystkich do uczestniczenia w Wigilii Polskiej, która obędzie się 15 grudnia o godzinie 14:00 przed budynkiem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przy ul. Krakowskie Przedmieście 64, w pobliżu Kościoła św. Anny. Wolontariusze proszeni są o przygotowanie ciast, które później mogłyby być rozdawane podczas Wigilii dla potrzebujących. Ciasta trzeba będzie dostarczyć do siedziby Fundacji „Świat na Tak” Al. Szucha 27 do dnia 13.12.2013r. do godziny 13.00. Ponadto zbierane są kartki świąteczne, które zostaną przekazane osobom starszym i chorym z hospicjum i mieszkającym w Zakładach Opiekuńczo-Lecznicznych (tzw. ZOL-ach). Prosimy o ich przekazywanie do dnia 13.12.2013r. do Fundacji „Świat na Tak”.


AGNIESZKA SULKOWSKA
3D
wolontariuszka


JUSTYNA WAŚ
psycholog
opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

2013/2014 NR 4 - Wolontariat

Serdecznie zapraszam i zachęcam do uczestnictwa w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych dla Warszawskich Klubów Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu. Najbliższe terminy zjazdów to: 18.03.2014r., 15.04.2014r. oraz 10.06.2014r. Spotkania odbywają się o godzinie 16:00 w XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego, ul. Świętokrzyska 1. Proszę o zgłaszanie chęci uczestnictwa pani Justynie Waś.
31Najbliższym działaniem dla wolontariuszy, w którym można wziąć udział, będzie akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”, która upamiętnia 71. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Młodzież, która się zgłosi, weźmie udział w warsztatach, wykładach na temat historii Żydów polskich i wojennej historii Warszawy, a także w spotkaniu z Hanną Krall. Zaangażowanie w projekt będzie okazją do poznawania historii stolicy oraz warszawskich instytucji kultury. Akcja odbędzie się 19 kwietnia. Chętni wolontariusze proszeni są o zgłaszanie się do pani Justyny Waś do dnia 19 marca 2014r.
Ponadto można się zgłaszać na tegoroczny „Bieg na Tak” do opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zgłoszenia przyjmowane są do 11.03.2014r.
W dalszym ciągu trwa zbiórka makulatury. Współpracujemy z Fundacją Przyjazny Świat Dziecka z siedzibą w Warszawie przy ul. Okopowej 56 i uczestniczymy w Akcji „Przywróćmy Dzieciom Uśmiech”. Celem akcji jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka.
Ponadto zbieramy używaną odzież, zabawki i żywność przeznaczoną dla Domu Samotnej Matki na Białołęce. Wszystkie artykuły proszę o przynoszenie do pokoju 73.


AGNIESZKA SULKOWSKA
3D

JUSTYNA WAŚ
PSYCHOLOG SZKOLNY
OPIEKUN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

2013/2014 NR 5 - Wolontariat

8 kwietnia podczas zebrania dla rodziców uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowali kiermasz świąteczny. Sprzedawane były wypieki przygotowane przez naszych uczniów. Celem akcji była zbiórka pieniędzy na pomoc osobom potrzebującym.

Przed Wielkanocą organizowana była zbiórka artykułów spożywczych i przemysłowych dla biednych mieszkańców Białołęki. Paczki z zebranymi rzeczami zostały zawiezione do Domu Samotnej Matki.
31

Część naszych wolontariuszy podjęła współprace z Fundacją "Kawałek Nieba", pomagając w pakowaniu zakupów w supermarkecie. Zbiórka organizowana jest dla chłopca, który potrzebuje codziennej rehabilitacji.W dalszym ciągu trwa akcja „Zrób pluszaka dla bezdomnego psiaka”. Własnoręcznie wykonane maskotki można przynosić do końca maja do pokoju 73. Zostaną one wysłane do Fundacji Przyjaciół Braci Mniejszych, która to organizacja zorganizuje koncert charytatywny na rzecz schroniska. Pluszaki można będzie kupić 20.09.2014r. w Ratuszu Miejskim w Legionowie. 

Szkolne Koło Wolontariatu bierze udział w Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, gdzie najbardziej aktywni i najchętniej działający wolontariusze są nagradzani. W tym roku uczennica klasy III E Kamila Płochocka brała udział w eliminacjach, prezentowała swoje dokonania przed komisją.


AGNIESZKA SULKOWSKA
3D

JUSTYNA WAŚ
PSYCHOLOG SZKOLNY
OPIEKUN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

 • s1e1.jpg
 • s6e1.jpg
 • s1e6.jpg
 • s7e1.jpg
 • s8e1.jpg
 • s5ws.jpg
 • s6e5.jpg
 • s5e3.jpg
 • s2e1.jpg
 • s7e5.jpg
 • s7e4.jpg
 • s4e1.jpg
 • s8e2.jpg
 • s6e4.jpg
 • s6wv.jpg
 • s2e5.jpg
 • s2e2.jpg
 • s5e5.jpg
 • s2e4.jpg
 • s6e2.jpg
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.