^  góra strony

  • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

2013/2014 NR 1 (WYDANIE SPECJALNE) - Olimpiada i Paraolimpiada

Chyba każdy wie, co to olimpiada, każdy zna dyscypliny, olimpijczyków i emocje z nimi związane. Ale, żeby zrozumieć jej przekaz, trzeba się cofnąć do samych początków...
Pierwsze igrzyska olimpijskie odbyły się w Olimpii w 776 r. p.n.e. Na ich czas zaprzestawano wojen. Podczas trwania konfliktów ogłaszano tzw. ,,pokój boży”. Igrzyska organizowane były, aby państwa jednały się ze sobą podczas konkurencji sportowych. Zawodnicy rywalizowali zgodnie z zasadą fair play.
Na pierwszych igrzyskach olimpijskich obowiązywało o wiele mniej dyscyplin niż współcześnie. Składały się na nie: bieg krótki, średni i długi; walki; pięciobój, czyli rzut oszczepem, rzut dyskiem, skok w dal, bieg i zapasy. W późniejszych zawodach doszły takie dyscypliny jak: walka na pięści, wyścigi rydwanów, pankration i hoplites.

21 22

Nowożytne igrzyska olimpijskie odbywają się od 1896 roku. Nawiązują do tradycji starożytnych, lecz są o wiele bardziej rozbudowane w każdej dziedzinie. W starożytności udział w nich mogli brać jedynie mężczyźni, kobiety nie mogły ich nawet oglądać. Dzisiaj igrzyska są otwarte dla każdego. Możemy również zauważyć, że obecnie mamy o wiele więcej dyscyplin, a poszczególne konkurencje rozgrywane są oddzielnie przez kobiety i mężczyzn.
Ogromne znaczenie w czasach współczesnych ma paraolimpiada. Jest ona otwarta dla wszystkich niepełnosprawnych sportowców. Pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku. Składają się już z ponad 20 dyscyplin. Wśród osób niezwiązanych ze sportem niepełnosprawnych istnieje błędne przekonanie, że sportowcy niepełnosprawni prezentują bardzo ograniczony poziom, a ich wyniki i rywalizacja mają charakter symboliczny. W rzeczywistości paraolimpijczycy mimo ograniczeń charakteryzują się dużą wydolnością fizyczną i możliwościami znacznie przewyższającymi potencjał przeciętnego człowieka, co więcej, niejednokrotnie są w stanie skutecznie nawiązać rywalizację z pełnosprawnymi sportowcami. Przekaz paraolimpiady jest jasny: ,,Jesteśmy wszyscy tacy sami. Nic nie stanie nam na drodze ku spełnieniu marzeń”. Paraolimpijczycy są wzorem dla wszystkich ludzi. Napełniają nas nadzieją, że mimo przeszkód możemy zmienić nasz los.


KATARZYNA KWATERSKA
2D

Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.