^  góra strony

 • 1

SP 368 WARSZAWA

w e r s j a   i n t e r n e t o w a   g a z e t k i   s z k o l n e j

2012/2013 NR 1 - Co to jest wolontariat?

Wolontariat jest to dobrowolna, świadoma i bezpłatna praca na rzecz społeczności. Wolontariuszem może zostać każdy, kto jest w stanie poświęcić swój wolny czas na pomoc innym. Praca w wolontariacie maże opierać się na poświęceniu nawet zaledwie godziny tygodniowo na rzecz społeczeństwa. Są też ludzie, którzy poświęcają swoje wakacje na pomoc między innymi dzieciom, czy osobom starszym. Nawet dbając o naszą planetę jesteśmy wolontariuszami.
Wolontariusze to nie tylko osoby dorosłe, ale też uczniowie czy emeryci. Na pewno każdy z nas zna jakąś dużą grupę wolontariuszy- taką grupą jest WOŚP, która co roku organizuje zbiórki pieniędzy na rzecz potrzebujących. Niektóre osoby nawet nie są świadome, że są wolontariuszami, gdyż nawet dawanie koledze lub koleżance korepetycji jest pomaganiem. U nas w szkole też działa Koło Wolontariatu, które pomaga innym. Co roku bierzemy udział w różnych projektach. Daty spotkań informacyjnych i wydarzeń związanych z działaniami podejmowanymi przez wolontariat możecie znaleźć na tablicy ogłoszeń przy gabinecie psychologa nr 73.
Opiekunem Koła jest pani Justyna Waś, psycholog szkolny. Do niej można zgłaszać własne pomysły. Każdy wolontariusz musi prowadzić dzienniczek wolontariusza, podpisany imieniem i nazwiskiem, z miejscem na wpis dotyczący udziału w akcji, datę oraz podpis opiekuna.
Działania, w których zaczęliśmy brać udział w tym roku szkolnym, to :
- Zbiórka ubranek dziecięcych dla biednych dzieci z Afryki (w ramach współpracy z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym).
- Zbiórka używanych ubrań, obuwia, toreb, plecaków, maskotek. Worki na tekstylia można nabyć w gab. 73 (Program Segregujesz-Pomagasz).
- Zbiórka plastikowych korków. Pudło, do którego można wrzucać nakrętki, znajduje się przy sekretariacie.
- Pomagamy Justynie Studniarz, podopiecznej Fundacji Różyczka, która została zarażona gronkowcem złocistym. Justyna przeszła bardzo ciężkie i bolesne operacje, a dzieciństwo kojarzy jej się głównie ze szpitalem. Ta moda kobieta ma o 13cm krótszą lewą nogę, przykurcz w prawej ręce, w łokciu i nadgarstku oraz krótsze przedramię w lewej ręce i ograniczony ruch w podnoszeniu ręki w górę. Koszt operacji Justynki to kwota prawie 60.000 zł Wpłaty na jej leczenie można dokonywać na konto 69 1050 1298 1000 0023 5861 4036 (ING) - Fundacja Różyczka ul. Kościuszki 35, 44-100 Gliwice – z dopiskiem „dla Justyny Studniarz”.
Serdecznie zapraszamy !


ANIA OGLĘCKA
2D

2012/2013 NR 2 - Wolontariat

W październiku szkoła wzięła udział w Dniu Drzewa. Nasi wolontariusze posadzili sadzonki drzew na terenie szkoły. Celem tej inicjatywy jest dbanie o ekologię i świeże powietrze.
Przez cały rok szkolny wolontariat bierze udział w zbiórce odzieży używanej dla rodzin biednych, a także w zbiórce plastikowych korków i nakrętek, której celem jest pomoc dzieciom i młodzieży niedosłyszącej. Niepotrzebne ubrania, obuwie, maskotki, torby można oddawać do pokoju 73.
Uczniowie biorą udział w konkursie „Znaki Nadziei” poświęconemu ludziom niepełnosprawnym i nieuleczalnie chorym. Zadaniem jest napisanie pracy literackiej na temat: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – zmagania i dylematy współczesnego człowieka wobec choroby bliskiego”. Wypracowanie powinno obejmować maksymalnie 6 stron w formacie A4. Prace oddajemy nauczycielom języka polskiego do końca grudnia.

31   32

W listopadzie i grudniu będziemy prowadzić zbiórkę artykułów spożywczych do paczek przygotowywanych dla rodzin w trudnej sytuacji w ramach projektu charytatywnego „Zaradny Mikołaj”. Żywność można przynosić do pokoju 73 lub 9.


ANIA OGLĘCKA
2D

2012/2013 NR 3 - Wolontariat

1 grudnia w Białołęckim Ośrodku Kultury odbyła się Gala Wolontariatu z okazji 10-go Białołęckiego Dnia Wolontariusza. Miło nam było uczestniczyć w tej uroczystości umilonej oprawą muzyczną, występami śpiewaków operetkowych i tańcem dzieci oraz tortem, który mogliśmy skosztować. Podczas Gali najbardziej aktywni działacze naszego gimnazjum zostali wyróżnieni dyplomami.

31

Rozpoczęliśmy akcję Zaradny Mikołaj. Zachęcamy Was do wzięcia udziału w akcji i pomocy potrzebującym mieszkańcom Białołęki. Z zebranych produktów żywnościowych oraz zabawek dla dzieci przygotowane będą paczki na święta dla ubogich rodzin. Prosimy o przynoszenie jedzenia z długą datą przydatności do spożycia (makarony, kasze, mąka, cukier, konserwy, słodycze, napoje, itp.) do pokoju numer 73 lub 9.
Tak jak Janusz Korczak pomagał ludziom, zwłaszcza tym najmłodszym, tak i my włączamy się w akcje wspierające najbardziej potrzebującym. Zbieramy grosze, by wesprzeć finansowo Domy Dziecka, młodzieżowe ośrodki wychowawcze; prowadzimy zbiórkę plasti-kowych nakrętek, by pomóc dzieciom niedosłyszącym oraz zbiórkę używanej odzieży, która mogłaby posłużyć innym, biedniejszym dzieciom. Również udział we wspomnianej akcji Zaradny Mikołaj wpisuje się w idee pomocy ubogim propagowane przez Korczaka. Zachęcamy więc Was do zaangażowania się w pomoc i wsparcia naszych aktywnych wolontariuszy.


JUSTYNA WAŚ
OPIEKUN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

2012/2013 NR 4 - Wolontariat

Rok 2013 rozpoczął się udziałem naszych wolontariuszy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Chętnych do kwestowania było bardzo dużo. Zainteresowanie wśród naszych uczniów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu było ogromne. Nie wszyscy mogli otrzymać identyfikatory, jednak wszyscy mogli pomóc dokładając swoją cegiełkę. Wolontariusze dopisali, pogoda oraz nastroje również!
3119 stycznia odbędzie się Karnawałowy Bal Integracyjny organizowany przez Fundację Świat na Tak, podczas którego również i nasi wolontariusze będą wspierać osoby niepełnosprawne. Jest to odpowiedzialne i tru-dne zadanie, dlatego uczniowie przygotowywali się do niego podczas szkolenia dotyczącego form pomocy niepełnosprawnym.
Przypominamy o zbiórce ubrań. Jeśli macie niepotrzebną odzież, głównie dziecięcą, zachęcamy do przyniesienia i podzielenia się nią z osobami, których na zakup nowych ubrań nie stać. Przekażemy zebrane rzeczy fundacji. W dalszym ciągu trwa akcja zbierania plastikowych korków i nakrętek, przeznaczo-nych dla stowarzyszenia pomagającego niedosłyszącym dzieciom.


JUSTYNA WAŚ
OPIEKUN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

2012/2013 NR 5 - Wolontariat

Co się wydarzyło:
- Nasi wolontariusze uczestniczyli w Integra-cyjnym Balu Karnawałowym, do którego byli przygotowani po przeszkoleniu przez organizatorów. Ich zadanie polegało na pomocy, wsparciu i dotrzymaniu towarzystwa osobom niepełnosprawnym umysłowo podczas balu. Wymagało to dużego zaangażowania, cierpliwości, empatii, czym wykazały się nasze uczennice. Sprostały trudnemu zadaniu i zdo-były cenne doświadczenie.
Co się wydarzy:
- Chętnych do pomocy zachęcam do przyłączenia się do obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Profesjonalną opieką otoczy wolontariuszy Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostaną oni odpowiednio przeszkoleni przez organizatorów. Pomoc potrzebna będzie w dniach 19-21 kwietnia (piątek, sobota, niedziela). Oficjalna strona obchodów: www.getto.waw.pl. Chętni do wzięcia udziału w obchodach mogą się zapisywać u p. Justyny Waś (gab.73).
- Aktywni wolontariusze naszej szkoły w naj-bliższym czasie zostaną wyróżnieni przez władze naszej dzielnicy. W tym celu proszę o dostarczenie do p. Justyny Waś minimum trzech zaświadczeń o swojej pracy wolon-taryjnej. Mogą to być podziękowania, dyplomy, pisemne informacje o rodzaju udzielanej pomocy, miejscu pracy, czasie.


JUSTYNA WAŚ
PSYCHOLOG

2012/2013 NR 6 - Wolontariat

Szkolne Koło Wolontariatu kończy realizację zadań wyznaczonych na ten rok szkolny. Wszystkim zaangażowanym osobom dziękuję za pomoc, poświęcony czas i życzliwość. Uczniowie klas III, którzy aktywnie działali w kole, zostaną wyróżnieni poprzez otrzymanie dodatkowej liczby punktów na świadectwie.
Jedna z naszych uczennic, Agnieszka Sulkowska z klasy II D, została zaproszona na przesłuchanie do eliminacji wojewódzkich konkursu wolontariuszy. 18 kwietnia miała okazję zaprezentować przed komisją swoją osobę, opowiedzieć o swej pracy na rzecz innych, o działaniach, w których brała udział. Członkowie jury byli poruszeni nie tylko jej zaangażowaniem w pomaganie potrzebującym, ale również skromnością, wrażliwością, łagodnym i miłym usposobieniem. Agnieszka została zaproszona do udziału w uroczystej gali, w której uczestniczyć będą wyróżnieni wolontariusze z całej Warszawy.
Gratulujemy!


JUSTYNA WAŚ
PSYCHOLOG

 • s1e4.jpg
 • s2e1.jpg
 • s6wv.jpg
 • s5e3.jpg
 • s8e1.jpg
 • s3e3.jpg
 • s6e1.jpg
 • s3e2.jpg
 • s7e4.jpg
 • s5e4.jpg
 • s4e2.jpg
 • s6e4.jpg
 • s1e2.jpg
 • s4e1.jpg
 • s1e3.jpg
 • s1e6.jpg
 • s9e3.jpg
 • s2e5.jpg
 • s8e4.jpg
 • s2e4.jpg
Copyright © 2013. Marcin Leśniewski  Rights Reserved.