2017/2018 NR 1 - Recenzja: „Ocalona” – Alexandra Dunca

Akcja „Ocalonej” rozgrywa się w przyszłości. Ludzie nie mieszkają już tylko na Ziemi, ale także na ogromnych statkach kosmicznych, gdzie tworzą własne cywilizacje ze swoimi bardzo kontrowersyjnymi wierzeniami i światopoglądem. Zadaniem kobiet jest rodzenie dzieci, sprzątanie i gotowanie. Nie mogą się uczyć ani nie mają prawa głosu. Za to mężczyźni mają wiele żon, pilotują pojazdy kosmiczne oraz zajmują się ich naprawą.

65Właśnie na jednym z takich statków urodziła się główna bohaterka – Ava. Kiedy łamie zasady obowiązujące w jej załodze, zmuszona jest opuścić pokład i stawić czoło nieznanym realiom.

Książka ta z pewnością nie jest nudna, podczas akcji, która rozgrywa się w trakcie paru miesięcy, poznajemy dużo interesujących postaci, poznajemy ich historię i przywiązujemy się do nich. Wyłamuje się z utartych, oklepanych schematów znanych nam na przykład z Igrzysk Śmierci czy Niezgodnej: nastolatka o niezwykłych umiejętnościach nagle zostaje wkręcona w wielką katastrofę, zostaje wybranką i zmienia świat. W tej powieści tego nie doświadczymy.

Na pewno spodoba się wszystkim fanom wyżej wymienionych powieści jako coś nowego oraz miłośnikom science-fiction.

Zuzanna Koczkodaj (7d)